Adet Döneminde Cinsel İlişki Güvenli Midir? Korunmak Gerekir Mi?

Adet Döneminde Cinsel İlişki Güvenli Midir? Korunmak Gerekir Mi?

Vücut metabolizması, erkeklerde ve bayanlarda farklıdır. Bayanlarda adet görme, 10-13 yaşları arasında görülmeye başlar. Ergenliğin belirtisi olan adet görme, aynı zamanda doğum yapabilme özelliğinin meydana geldiğini gösterir. Kızlık zarının delikli olması nedeniyle, kanama problemi meydana gelmemektedir. Kızlarda adet meydana gelince, kanama kızlık zarındaki deliklerden dışarı çıkar. Zarın delikli olmaması, adet kanamalarında problem meydana getirir. Bu gibi durumlarda hekime başvurmak daha doğru olur. Adet yaşının geçmesi veya adetin çok erken yaşlarda meydana gelmesi de beraberinde bir çok problemi meydana getirmektedir.

Adet Döneminde Cinsel İlişki Güvenli Midir? Korunmak Gerekir Mi?

Adet Süresi Takip Edilmelidir

Bayanlarda kanamanın meydana gelmesi, gebeliğin söz konusu olmadığını gösterir. Rahimdeki gebeliği sağlayan dokular, gebelik olmadığında vücuttan çıkar. Gebelik olduğunda ise bebeğin rahme tutunmasını sağlar. Bazı durumlarda gebelik esnasında adet kanaması meydana gelebilir. Bu durum hastalık kanı olabilir. Bayanlarda meydana gelen adet kanı, ayın belli günlerinde düzenli olarak gelir. Adet düzensizliği ve hastalık kanının gelme süresi belli değildir. Kanamanın başlama süresi ve bitiş süresi belli değilse, bu durumda hekime başvurmak daha doğru olur. Hastalık kanı ile adet kanı arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Hastalık kanı meydana geldiği zaman ilişkiden uzak durulmalı ve doktora gidilmelidir. Hiç adet olunmuyorsa, bu da hastalık habercisi olabilir. Bu iki durumda da uzman hekime başvurmak gerekir. Genellikle doğum sonrası kanamalarda problem meydana gelebilmektedir.

Kürtaj gibi durumlar, rahimde kalıntıların meydana gelmesine ve kanser oluşumuna neden olabilir. Bebeğin anne rahminde katledilmesi anlamına gelen kürtaj, rahim kanserinin en önemli sebebidir. Adet kanamaları ile ilgili hastalıkların nedenlerinden biri de kürtajdır.

Bayanlarda meydana gelen regl (adet kanaması), belde ve kasık bölümünde meydana gelen ağrılarla kendini gösterir. Bununla birlikte stres meydana gelir. Bu dönemde bayanlar daha stresli olur. Adet süresi uzadıkça bu stres artar. Adetin başlaması ile birlikte rahatlama meydana gelir. Meydana gelen kanamada anormallik meydana gelirse, bu durumda bir uzmana görünmek daha doğru olacaktır.

Adetliyken İlişki Yaşanabilir mi?

Bu konuda tıbben veya dinen birçok görüş vardır. Dinen adetli ilişki yasaktır ancak sevişme cinsel ilişkisiz gerçekleşebilir. Adetliyken sevişmek, mikrop kapma olasılığı nedeniyle tavsiye edilmez. Rahmin temizlenmesi anlamına gelen adet kanaması, gebeliğe neden olacak dokunun dışarı çıkarılmasıdır. Bu nedenle mikrop kapma olasılığı yüksektir. Bu konuda halk arasında doğru olmayan birçok görüş vardır. Adetli hamile kalındığı zaman çocuğun hastalıklı olacağı veya çocuğun şaşı olacağı gibi batıl düşünceler vardır. Bu konudaki yasaklamalar vücuda zararlı olduğu içindir.

Adet Döneminde Cinsel İlişki Güvenli Midir? Korunmak Gerekir Mi?

Adet konusunda tarihte birçok yanlış düşünce ve inanç vardır. Yahudiler adetli kadını bir odaya kapatırlardı. Aynı kaptan yemek yemezlerdi. Onları adetli dönemde toplumdan tamamen soyutlarlardı. Afrika’da yaşayan kabilelerde ise durum daha vahimdir. Kadın, insan ırkından sayılmıyordu. Özellikle kanama durumlarında aşağılama, hat safhadaydı. Eski orta çağ Avrupa döneminde de durum aynıydı. Kadın insandan sayılmıyordu.

Adetliyken gebe kalındığı zaman, çocuğun sağlığında her hangi bir problem meydana gelmemektedir. Ancak, annedeki kalıtsal hastalıklar etkili olabilir. Alkol, uyuşturucu ve hap gibi zararlı alışkanlıklar, çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu etkinin tamamen ortadan kalkması için, anne zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Anne, zararlı yiyecekleri kesinlikle tüketmemelidir. Anne, yediği yiyecekleri bebeği ile paylaştığını unutmamalıdır. Bu nedenle bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyecek gıdaları tercih etmelidir.

Bayanların bu dönemde cinsel isteklerinin artması, cinsel ilişki olasılığını artırmaktadır. Ancak erkekler için itici gelir. Bayanlarda meydana gelen bu istek, kanamanın cinsel uyarıya neden olmasıdır. Akan kanın meydana getirdiği cinsel uyarı, cinsel isteği artırır. Bu durumda cinsel isteğin bastırılması daha sağlıklıdır.

Regl Esnasında Gebelik Meydana Gelebilir mi?

Adet Döneminde Cinsel İlişki Güvenli Midir? Korunmak Gerekir Mi?

Adetliyken ilişki gebeliğe neden olmaz. Ancak bazı durumlarda nadiren de olsa gebelik yaşanabilmektedir. Kanın zehirli olduğu kanısı da yanlıştır. Rahmin yapısı bir bebek için özel yaratılmıştır. Adetli ilişkide baba ve anne zarar görebilir. Gebeliğin meydana gelmesi için yumurtanın döllenmesi gerekir. Döllenme için gerekli şartlar adetliyken ortadan kalkar. Ancak bazı durumlarda bu şartlar ortadan tam kalkmayabilir. Adet iken hamile kalınır mı? Sorusu en çok merak edilen sorulardandır. Bu durumda gebelik meydana gelebilir. Erkek spermi 24 saat boyunca canlı kalabilir. Yani hamilelik ilişkiden 24 saat sonrasına kadar mümkündür. Bu süre zarfında erkek sperminin yumurtalıklara ulaşma durumu vardır. Adet kanaması, spermlerin yumurtalığa ulaşmasını bazı durumlarda engellemez. İlişki bu durumda meydana gelirse gebelik meydana gelir. Erkekler her boşalmada milyonlarca spermi yumurtalığa gönderir. Gözle görülmeyen spermler, baş ve kuyruktan oluşur. Milyonlarca spermden sadece birinin yumurtalığa ulaşması, gebelik için yeterlidir.

 Adetli İken İlişki Neden Tehlikelidir?

Bayanlarda meydana gelen adet kanaması, doğal bir kanamadır. Rahmin gebe kalmaması ve bunun sonucunda kendini temizlemesi işlemi, gelecek dönemlerde gebe kalmaya hazırlık işlemidir. Rahim, cinsel ilişkiye değil, temizlenmeye adapte olur. Bu nedenle rahim ağzı açılır. İlişki yaşandığı zaman rahim ağzından organlara zararlı mikroorganizmalar geçiş yapabilir. Bu durumda organlarda ciddi problemler meydana gelebilir. Rahimdeki gebelik dokularının dışarı çıkarılması olarak tasvir edilen adet kanaması, erkek organına da zarar verebilir.

Adet Döneminde Cinsel İlişki Güvenli Midir? Korunmak Gerekir Mi?

Gözle görülmeyen zararlı mikroorganizmalar, mikrop oluşumunu tetikliyor. Adetin dışında hastalık kanı meydana geldiğinde de ilişkiden uzak durmak daha doğru olur. Frengi gibi bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda, her zaman ilişkiden uzak durmak gerekir. Bunun nedeni frengi ve benzeri hastalıkların cinsel yolla bulaşmasıdır. Rahimde meydana gelen iltihaplanma ve kanama durumları, dikkatle takip edilmelidir. Gözle görülebilecek şekilde meydana gelen sivilceler ve yaralar, tıbbi tedavi ister. Anal seks veya ters ilişki gibi durumlar da ciddi sağlık problemi meydana getirmektedir. Adet döneminde ters ilişki veya anal seks gibi uygunsuz ilişkiler, doğru değildir. Dinen yasak olan bu ters ilişkiler, tıbben de uygun görülmez. Her zaman için doğal yollar tercih edilmelidir.

Adetliyken Sevişilirse Korunmak Gerekir mi?

Evlilik hayatında adetliyken sevişme veya ilişkiye girme durumları yaşanabilir. Bu durumda korunmak gerekir. Prezervatif kullanmak, kanamanın meydana getirdiği zararlı mikroorganizmaları erkek cinsel organına geçmesini engeller. Ancak en doğrusu ilişkiye girmemektir. Sevişme ilişkisiz yaşanabilir. Ancak ilişkinin yaşanmaması sağlık açısından daha doğrudur. Sağlıklı bir cinsel hayat için, en sağlıklı seçenekleri tercih etmek gerekir. Doğum sonrası meydana gelen kanamalarda ise ilişki çok tehlikelidir. Kırk gün süren bu kanama, doğum sonrası anne vücudunun kendine gelmesi sağlar. Ayrıca ruhsal açıdan en hassas dönemdir. Bu dönemde annenin psikolojisi üst düzeyde tutulmalıdır. Bu hassas dönemde meydana gelen ciddi olaylar, annede psikolojik problem meydana getirir.

Adet Döneminde Cinsel İlişki Güvenli Midir? Korunmak Gerekir Mi?

Cinsel ilişki esnasında gebelikten korunmak için sağlıklı yöntemler tercih edilmelidir. Gebeliği önlemek için ilaç kullanılacaksa, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Bilinçsiz kullanılan gebelik önleyici ilaçlar kadın hastalıklarının nedenleri arasında gösterilmektedir. Yanlış ilaç kullanımı kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle, gebelikten korunma işlemlerinde, bilinçli hareket etmek gerekir. Gebelik durumu meydana geldiyse ilaç kullanmamaya özen gösterilmelidir. Gebelikten korunma yöntemleri için uzman hekim görüşü, doğru karar vermenizi sağlayacaktır. Cinsel hayatta aile hayatı, en sağlıklı seçimdir.

Bir önceki yazımız olan Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın