Adet Söktürücü İlaçlar (Fiyatlarıyla) Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Adet Söktürücü İlaçlar (Fiyatlarıyla) Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Her ay yaşanan adet döngüsü, bazen çeşitli nedenlere bağlı olarak değişebilir. Adet kanamalarının normalinden daha geç olması ya da daha erken yaşanması, bu döngünün bozulduğu anlamına gelir. Adet gecikmesinde bu durumun iyileştirilmesini sağlayan bazı ilaçlar, yiyecekler ve bitki çaylarının kullanımı, uzun yıllardan beri bilinmekte ve sıklıkla uygulanmaktadır. Ancak bunları uygulamadan önce, bir jinekolog muayenesine başvurmak, sorunun kaynağına inilmesi ve adet kanamasının neden gecikmesinin altında yatan nedenlerin tespit edilmesi adına önemlidir. 

Adet Söktürücü İlaçlar ve Özellikleri 

Adet kanaması, kadınların vücudundaki östrojen ve progesteron ismindeki hormonların dengesine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu hormonların dengesinin bozulması, döngünün gecikmesine neden olabilir. Adet söktürücü ilaçlar, vücuttaki bu hormon dengesinin sağlanabilmesi amacıyla kullanılan ilaçlardır. Ancak adet söktürücü ilaçlar bir hayli yüksek değerlerde kadın hormonları içerdiği için her adet gecikmesinde, doktor kontrolüne başvurmadan bu ilaçların alınması büyük tehlikeler doğurabilir. Dolayısıyla bu tür ilaçların doktor tarafından reçete edilmesi ve reçetede doktorun belirtildiği biçimde kullanılması esastır. Bu durumda kullanılan belli başlı ilaçlar bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri şöyledir: 

Adet Söktürücü İlaçlar (Fiyatlarıyla) Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Adet Söktürücü İlaçlar Yiyecekler Ve Bitki Çayları – Tarlusal

-Tarlusal: 5 miligramlık tabletler halinde satışa sunulan bu ilacın fiyatı 5.95 TL’dir. Metroksiprogesteron Asetat etkin maddesine sahip olan ilaç, bu konuda en sık başvurulan adet söktürücü hap olarak bilinmektedir. 

-Lutenly: Adet gecikmesine neden olan progesteron eksikliğini gideren bu adet söktürücü hap 11.28 TL civarında bir fiyatla satışa sunulmaktadır. 

– Cyclo Progynova: Östrojen eksikliği durumlarında kullanılan bu ilaç, bu eksikliğe bağlı adet gecikmelerini düzenlemektedir. İlaç 5.91 TL üzerinden satılmaktadır. 

-Duphaston: Adet söktürücü kategorisinde satışa sunulan bir başka ilaç olan Duphaston, 10.77 TL bir fiyatla satılmaktadır. Bu ilaç östrojen hormonu içermektedir. 

 

Adet Söktüren Bitki Çayları 

Adet kanamalarının gecikmesinde doğal yollardan çözüm arayanlar, bu konuda bazı şifalı bitkilerden de yardım alabilirler.

Adet Söktürücü İlaçlar (Fiyatlarıyla) Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Adet Söktürücü İlaçlar Yiyecekler Ve Bitki Çayları – Karanfil Çayı

Özellikle: 

-Karanfil 

-Soğan 

-Maydanoz tohumu 

-Kişniş 

-Biberiye gibi  adet söktürücü bitkiler demlenerek veya belli sürelerde kaynatılarak kullanılabilir. Bu şekilde elde edilen çaylar, kısa sürede adet kanamasının sökülmesine yardımcı olmaktadır. Bu çaylardan en yüksek verimi elde edebilmek için demleme sürelerine riayet etmek ve gerektiği halde tek başlarına değil, diğer bazı bitkilerle karıştırarak demlemek faydalı olacaktır. 

Adet Söktüren Bitki Çayları Nasıl Yapılır? 

Adet gecikmelerinde kullanılan  adet söktürücü bitki çayları ile istenen etkiyi sağlamak için öncelikle bu çayların demlenmesi sırasında kullanılan suyun, kaliteli bir su olmasına önem verilmelidir. Yani musluktan akan suyla değil de, bu konuda belirlenen kriterlere sahip bir içme suyunun kullanılması tavsiye edilmektedir.  

Bu konuda en etkili olan uygulama, soğandır. Soğan, yapısı itibariyle rahim ve yumurtalıklarda iltihaplı bir durum varsa, bu iltihabı sökme, regl gecikmesi dolayısıyla oluşan ağrıları kesme ve geciken adeti düzenleme etkisine sahiptir. Hatta bu çayın 21 günlük bir kür ile içilmesi, oluşan sorunların tekrarlanmaması için değerli bir etki sunmaktadır. Buna göre bir adet beyaz soğanı kabuklarıyla birlikte dörde bölüp, yaklaşık beş dakika kadar kaynatarak, elde edilen çayı ılıkken içmek fayda sağlayacaktır. Bunun mümkünse sabah kahvaltı edilmeden önce, yani aç karınla içilmesi etkiyi yükseltmektedir. 

Adet söktürmede başarılı bir çözüm olan karanfil çayını tarçınla birlikte demlemek, daha faydalı olmaktadır. Bir tane kabuk tarçın ve üç veya dört tane karanfili bir su bardağı kadar içme suyunun içerisine atarak, altı veya yedi dakika kadar kaynatmak, geciken adet kanamasının en kısa sürede sökülmesine yardım edecektir. Ancak adet kanaması oluştuktan sonra, bu çayın içilmeye devam edilmemesi önerilmektedir. Aksi halde karanfil, adet kanamasının gereğinden fazla bir şiddette gelmesine neden olabilir. 

Adet Söktürücü İlaçlar (Fiyatlarıyla) Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Adet Söktürücü İlaçlar Yiyecekler Ve Bitki Çayları – Papatya Çayı

Vücuttaki ödemi söken maydanoz ve maydanoz tohumu da geciken adet kanamalarında başvurulan bitkilerdir. Maydanoz tek başına yenilebileceği veya robottan geçirilip, sıvı hale getirilip içilebileceği gibi, bir şişe suyun içerisine birkaç dal haline atılıp, bekletilerek de tüketilebilir. Maydanoz tohumunu ise, limonla birlikte yaklaşık olarak beş altı dakika kadar kaynatarak içmek gerekecektir. Hatta bu çayı biberiye, kişniş ve adaçayı ile kaynatıp, içebilirsiniz. Bu tür çaylarda limon kullanımı, hem bitkilerin acı tadını bastıracak ve içimi kolaylaştıracak hem de limonun içerdiği faydalı maddeler sayesinde adet gecikmesinde daha etkili bir sonuç elde edilecektir. Bunların dışında: 

-Zerdeçal 

-Papatya 

-Rezene bitkilerinin kaynar suda birkaç dakika demlenmesiyle elde edilen çaylar da faydalıdır.  

Adet Söktüren Yiyecekler Nelerdir? 

Adet gecikmesi problemi yaşayan kadınların sağlıklı yiyeceklerle, düzenli bir beslenme alışkanlığının olması önemlidir. Bahsedildiği gibi bu tür sorunlar, vücuttaki bazı hormonların eksikliğine veya fazlalığına bağlı olarak gelişirler. Bu hormonların düzenlenmesini sağlayacak olan şifalı yiyecekler bulunmaktadır.

Adet Söktürücü İlaçlar (Fiyatlarıyla) Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Adet Söktürücü İlaçlar Yiyecekler Ve Bitki Çayları – Dereotu

Bunlar: 

-Dereotu 

-Çörek Otu 

-Keten Tohumu 

-Kereviz 

-Havuç 

-Alıç Meyvesi gibi yiyeceklerdir. 

Günlük yaşamda, bunların düzenli tüketilmesinin faydaları, hayli fazladır. Vücuttaki toksinlerin ve ödemin atılmasına yardımcı olan bu yiyecekler, organların birçok fonksiyonunu düzenleyebilir. Bu organların arasında elbette üreme organları da bulunmaktadır. Adet gecikmesi sorunu yaşandığı zaman, bu yiyeceklerden tüketmek, adet kanamasının başlamasına yardımcı olacaktır. Ancak gereğinden fazla bir tüketim, vücuda zararlı olabilir. Bu nedenle adet söktürücü yiyecekler kararında tüketilmelidir. 

Adet Söktürücü İlaçlar (Fiyatlarıyla) Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Adet Söktürücü İlaçlar Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Adet Söktüren Yiyecekler Nasıl Kullanılmalıdır? 

Adet söken yiyeceklerin arasında en değerli olanlarından biri dereotudur. Östrojen ve progesteron hormonlarının düzenlenmesinde büyük bir fonksiyona sahip olan dereotu, salatalarda kullanılabilir. Bir mutfak robotu yardımıyla ezilip, sıvı hale getirilerek tüketilebilir. Bunun dışında tek başına da yenilebilir.  

Bir diğer faydalı yiyecek, çörek otudur. Çörek otu genellikle hamur işlerinin üzerinde kullanılan bir süsleme aracı olarak bilinse de, aslında mucizevi etkilere sahip olan bir yiyecektir. Çörek otunu salatalarda kullanabilir veya bir kase yoğurdun içine bir tatlı kaşığı olmak suretiyle karıştırıp, aç karnına yiyebilirsiniz. Aynı şekilde keten tohumunu da yoğurtla tüketebilirsiniz. 

Fakat bu iki yiyecekten maksimum etki sağlamak için çörek otu ve keten tohumunun öğütülmüş olması önemlidir. 

Adet Söktürücü İlaçlar (Fiyatlarıyla) Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Adet Söktürücü İlaçlar Yiyecekler Ve Bitki Çayları

Zira oldukça küçük olan bu tohumlar, çiğneme sırasında tam olarak parçalanmadığı için, vücutta tam bir etki sağlayamazlar. Bu sebeple onları çekilmiş olarak satın almak veya evde öğüterek tüketmek daha mantıklıdır. Fakat bu tohumlar öğütülüp de çok uzun bir zaman bekletildikleri zaman, içeriğindeki yararlı maddelerin etkileri yok olmaktadır. Bu bilgiyi göz önüne alarak çekilmiş vaziyette az miktarda satın almak veya evde öğütülecek ise, bir tüketimlik kadar öğütmek önemlidir.  

Adet problemlerinin yaşandığı zamanlarda mide ve bağırsak sisteminde de birtakım rahatsızlıklar oluşmaktadır. Bu dönemlerde hem geciken adetin daha hızlı gelmesi hem de mide bağırsak sorunları yaşamamak adına mümkün olabildiği kadar saf zeytinyağı ile yapılan sebze yemeklerini tercih edebilirsiniz. Kereviz bu konuda oldukça başarılı bir yiyecektir. Hatta zeytinyağlı kereviz yemeğine, ince dilimlenmiş havuçlar katmak da faydalı olacaktır. Bu iki yiyecek, vücuttaki kadınlık hormonlarının dengelenmesinde ve adet döngüsünün gereken düzene sahip olmasında özellikle tercih edilmektedir.  

Bu tür sorunlarda yalnızca kerevizin kendisi değil, sapları da kullanılabilir. Kereviz sapı ile elde edilecek bir çorba, adet sökmek ve sindirim sistemini yumuşatmak açısından değerlidir. 

Bir önceki yazımız olan Sivilce Nasıl Geçer? Sivilcelere Kesin Çözüm Olacak 5 Öneri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın