Bebeği Sallayarak Uyutmak Tehlikeli Midir?

Bebeği Sallayarak Uyutmak Tehlikeli Midir?

Bebek bakımında önemli olan uygulamalardan birisi bebeğin uyutulmasıdır. Türkiye’de oldukça çok yaygın yapılan ve bebeğin sallanılarak uyumasını sağlayan yöntem son dönemlerde çocuk doktorlarının fazla üzerinde durduğu konulardan birisidir. Her annenin hayatında defalarca kere yaptığı ve çocukları uyutmada gerçekten de etkili olan bu yöntem aslında çocuklar için büyük bir sağlık sorununun oluşmasına neden mi oluyor? Yoksa bu yöntemin çocuklar üzerinde herhangi bir zararı bulunmuyor mu? Alanında uzman çocuk doktorlarının bu konuda yapmış olduğu açıklamalar, ayakta sallanan çocukların büyük rahatsızlıklara maruz kalabileceğini net bir şekilde açıklamaktadır.lanında uzman çocuk doktorlarının bu konuda yapmış olduğu açıklamalar, ayakta sallanan çocukların büyük rahatsızlıklara maruz kalabileceğini net bir şekilde açıklamaktadır

Sallayarak Uyutmanın Bebeklerdeki Psikolojik Sorunları Nelerdir?

Bebekler hayatının büyük bir bölümünü uyumaları ve rahatlamaları açısından annelerinin ayakları üzerinde sallanarak geçirmektedirler. Başlarda etkili olmayan ama zamanla etkisini gösteren bu yöntem gerçekten de bebeklerin uyumasında oldukça etkili bir yöntemdir. Fakat bu yöntem anneler hiç farkında olmasa bile bebeklerde daha küçük yaşta başlayan psikolojik sıkıntılara neden olarak hem anneyi hem de bebeğini etkilemektedir. Annenin ayaklarında sallanarak uyumaya alışan tüm çocuklar zamanla başka yerde uyuyamamakta ve bu alışkanlıklarını çocukluk dönemlerinde de devam ettirmek istemektedirler. Bu da zamanla özgüven sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır

Sallayarak Uyutmanın Bebeklerdeki Fizyolojik Sorunları Nelerdir?

Bebeklerde sallanarak uyuma sonrasında oluşan psikolojik sorunlar büyüme ile ortadan kalksa bile bu yöntemin bebeklerde oluşturduğu en büyük hasar kendisini fizyolojik olarak göstermektedir. İç kulak içerisinde bulunan ve denge mekanizmasını kontrol eden vestübüler labirent, bebek sallanırken sallantı uyarıları vermektedir. Bu uyarılar bebeğin beyninde baş dönmesi gibi bir hissin oluşması ve beraberinde uykunun gelmesine neden olmaktadır. Uzun süre boyunca bu pozisyonda uyutulan bebeklerde ise ‘sarsılmış bebek sendromu’ gibi oldukça büyük bir rahatsızlık oluşarak bebeğin fizyolojik dengesini ve biyolojik sağlığını önemli bir ölçüde tehdit edebilmektedir.

Bebekleri Sağlıklı Bir Şekilde Uyutmanın Yöntemi Nedir?

Bütün bebeklerin uyku ve uykuya geçiş süreleri birbirinden farklıdır. Fakat bu düzen anneler tarafından oluşturulmalı ve bebeğin bu uyku alışkanlığını benimsemesi sağlanmalıdır. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde uyuyabilmeleri için beslenmiş olmaları, gazlarının olmaması ve rahat giysiler giymesi gerekmektedir. Tüm bunlardan sonra annenin ayağında sallayarak değil; loş ışıkta, bebeğinin sırtını sıvazlayarak veya elini tutarak yatağında kendi başına ve etkilenmeden uyutulması gerekmektedir. Bebeklerin uyutulmasın da doktorlar tarafından da önerilen bu yöntemin bebeğin kişisel gelişiminde ve fizyolojik yapısında herhangi bir zararı ise bulunmamaktadır.

Bebeklerin Hiçbir Şekilde Uyumamasının Nedeni Nedir?

Bazı durumlarda bebekler doğru uyutma yönteminde bile uykuya direnmekte ve uyumamaktadırlar. Bu gibi durumlarda bebeğin asla sallanmaması gerekmektedir. Yetişkin insanlarda olduğu gibi bebeklerde de bazı uyku düzensizlikleri ve uyku problemlerinin görülebilmektedir. Fakat bu durum bebeklerde yetişkinlerde olduğu kadar normal karşılanmamaktadır. Eğer bir bebek annenin tüm çabalarına rağmen uyumakta zorlanıyor ya da uyumuyor ise bebeğin en kısa sürede uzman bir hekime götürülmesi ve muayene edilmesi oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Klasik Müzik Dinlemek Faydalı Mıdır? başlıklı makalemizde klasik müziğin bebeğe faydaları, klasik müziğin bebek üzerindeki etkileri ve klasik müzik ve bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın