Boşanmalar Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Boşanmalar Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Boşanmalar Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Boşanmaların Sonucundan Etkilenen Evlilik birliğinin hukuken sona ermesi sonucunda eşler arasındaki birliktelik ortadan kalkarak boşanma olayı gerçekleşmiş olmaktadır. İlk başta bu boşanma evresi sadece kadın ve erkek arasında gibi gözükse de eğer ailede içinde çocukta var ise aslında bu boşanma çocuğu da etkilemektedir. Fakat bu aşamada eşler boşanma kararını kendi arasında alıp sonucunu yapmaktadır.

Bunun ile birlikte bu durumdan çocuğun da haberdar edilmesi gerekmektedir. Fakat bu durum çocuğa kısa zaman içinde ve onu kırmadan uygun bir şekilde anlatılması anne ve babanın en birinci görevi olmaktadır. Aksi takdirde bu durum çocuktan gizlenmeye çalışılıp söyleme zamanı gecikir ise çocukta bu durumdan kuşkulanacağı için anne ve babanın hal ve hareketinden de aralarının iyi olmadığını anlayacaktır. Zaten ne kadar saklanmaya da çalışsa çocuk bir müddet sonra kendiliğinden de öğrenmektedir. Bu noktada çocuğa zamanında ve uygun bir biçimde durumun açıklanması için bazı önemli hususlar yer almaktadır.

Eşlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Eşler arasında boşanma kararının kesinlik kazanmasından sonra bu durumun çocuğa anne ve baba tarafından birlikte söylenmesi en uygun yol olmaktadır. Bu kararın da herkes için ortak yer olan evde söylenmesi daha münasip olmaktadır. Fakat bu durum çocuğa anlatılırken çocuğun üzüleceği ve kötü bir durum gibi anlatmaktan ziyade daha uygun bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Aralarındaki biten durumun sadece karı koca ilişkisinden ibaret olduğunu aksine anne baba durumunun ömür boyu devam edeceği de önem ile üzerinde durulması gereken konu olmaktadır. Küçük yaştaki çocuklar bencil bir anlayışta olduklarından anne ve babası arasındaki evliliğin kendilerinden kaynaklı olarak bittiğini anlama durumu mevcut olmaktadır. Anne ve babanın böyle bir şey olmadığını çocuğa dikkatli bir şekilde izah etmesi önemli olmaktadır. Ayrılık sonrası çocuğun hayatında meydana gelebilecek yeni olaylar da anlatılması uygun olmaktadır.

Çocukların Yaşına Göre Boşanmaya Karşı Tepkisi

Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar anne ve babasının boşanması olayına karşı aşırı tepki verebilmektedir. Ergenlik dönemi, çocuk açısından yetişkinliğe doğru atılan ilk adım, içinde duygusal çalkantıların yaşandığı karışık bir dönem olarak ortaya çıkmaktadır. Bu dönemdeki bir çocuğun anne ve babasının boşanma haberini alması ile bu durum karşısında vereceği tepki ve hissedecekleri ruh sağılığını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bunun için yapılması gereken bu noktada uzman desteğinin alınması olmaktadır. Küçük yaştaki çocukların olaylara karşı fazla bilgisi olmadığından bu derece hassasiyetleri olmamaktadır.

Ebeveynlerin Çocuğa Karşı Tutumu

Boşanma haberini alan çocuğun ebeveynlerinden birine düşman olma durumu meydana gelebilmektedir. Çocuğun, boşanmanın gerçekleşmesine sebepli olarak ebeveynlerden birini görmesi durumu en çok karşılaşılan olaylardan biri olmaktadır. Bu durumda anne ve baba boşanma kararını birlikte aldıklarının üstüne basarak olayların anlaşma çerçevesinde gerçekleştiğinin söylenmesi çocuk sağlığı açısından daha uygun olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bebekler Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın