Cilt Bakımı Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt Bakımı Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Cildimiz bizi dış etkenlere karşı korur, deri cildin altında bulunan organizmayı korur ve cildin ısı dengesini ayarlar. Cilt bakımı ise, profesyonel ürünlerle işin uzmanı tarafından yapılan ve cildin ihtiyacına uygun derinlemesine yapılan bakım işlemidir. Yüz bakımı, kadınlar için olmazsa olmaz kriterlerden biridir. Her kadın güzel görünmek istediği için yüz bakımlarını titizlikle yapar.

Sağlıklı görünen bir yüz moralinizi ve dolayısıyla da çevre ile olan ilişkilerimizde özgüven sağlar. Güzel ve sağlıklı görünen bir yüz güzelliğin en önemli parçasıdır. Her cilt tipi aynı değildir, farklı cilt tipleri vardır bu nedenle cilt bakımı yapılmadan önce bir uzman tarafından cilt tipi belirlenmelidir. 5 tip cilt vardır.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt Tipleri

Normal Cilt: Gözenekleri kapalı olan,parlak ve pürüzsüz olan ve cilt problemi olmayan cilt tipidir.

Karna Cilt: Bu cilt tipinde T bölgesi yağlı,yüzün diğer bölgeleri ise genel olarak kurudur. Yağlı bölgelerde açık gözenekler bulunur, kuru bölgelerde gözenekler kapalıdır.

Kuru Cilt: Bu cilt tipi ince, mat, pul pul dökülmeye eğilimlidir. Gözenekler çoğunlukla kapalıdır. Cilt ince ve gergin olduğu için çabuk kırışır.

Yağlı Cilt: Bu cilt tipinde yağ gözenekleri açıktır. Yer yer sivilcelerin olduğu, yağ salgısının fazla olduğun aşırı parlak bir görüntü vardır.

Olgun Cilt: İlerleyen yaşla beraber hücre yenilenmesi yavaşlayınca ortaya çıkan cilt tipidir. Bu cilt tipinde yağ salgısı yavaşladığı için ciltte derin kırışıklar gözlenebilmektedir.

Sadece estetik açısından değil sağlık açısından da cildin temizliğine dikkat etmek çok önemlidir. Gün içerisinde cilt, değişik nedenlere bağlı olarak kirlenir, bu nedenle ihtiyacı olan temizliğe bakıma tabi tutulmalıdır. Cilt temizliğindeki amaç; cildi ölü hücrelerden, makyaj kalıntılarından kurtarmak, terleme sonucu ciltte oluşan atıklardan korumak ve cildin nefes almasını sağlamaktır. Cilt bakımı yaptırmak kişiyi rahatlatmanın yanında kişiye özgüvende kazandırır. Kişinin moralini yüksek tutmasına ve bakımlı bir cilt ile dolaşmasına neden olur, ayrıca cildin ihtiyacı olan bir uygulamadır. Dolayısıyla cilt temizliği cildin fizyolojik dengesini koruması açısından çok önemlidir.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Kimler Cilt Bakımı Yaptırmalıdır?

Genel olarak cilde yapılan bakımlar; leke giderilmesi,gözenekleri açma terapisi, genel yüz bakımı en çok yapılan uygulamalardır. Herkesin bir cilt yaşı vardır, cildimiz belli bir yaşa kadar kendini yeniler. 25-28 yaşına kadar her regl döneminde cilt kendini yenilemektedir. Bu yaştan sonra cilt bakımına ayrı bir önem verilmelidir, 28 yaşından sonra yapılan ek uygulamalarla cildi beslemek ve düzenli bakım yapmak gerekmektedir. Bu nedenle erken yaşta cilt bakımına başlamak gelecekte cildimizin daha iyi daha sağlıklı görünmesine neden olacaktır. Cilt bakımı yaptıracak kişinin yaşı değil cilt yaşı önemlidir. Cildin yaşlanmasını tetikleyen düzensiz uyku, sigara alkol tüketimi, stres ve yorgunluk, hava kirliliği, suyun az tüketilmesi gibi faktörler vardır.

Cilt Bakımında Olmazsa Olmazlar

Güzel bir cildin ilk adımı ‘temizlik’tir: Yüz günde 2 kez temizlenmeli,haftada bir kez peeling uygulanmalıdır. Böylelikle yüzdeki ölü hücrelerden kurtulacaktır. Temizlik sonrası tonik kullanılmalıdır.

Güneşten korunmalıdır: Yaz aylarında da kış aylarında da iyi bir cilt bakımı için güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş ışınları; yaşlanmaya, güneş yanıklarına, cilt kanserlerine neden olmaktadır.

Kaybettiği nemi cildinize geri vermelisiniz: Cildi nemlendirmek cilt bakımında önemli bir noktadır. Nemlendirici cilt tipine uygun ve doğal olmalıdır.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt Bakımında En Çok Yapılan 7 Hata

Yeterince Su İçmemek: Su, cildimizin en çok ihtiyacı olan şeydir. Cilt bakımı cilt güzelliği için günde 2 litre su içmek gerekir.

Güneş Kremi Kullanmamak: Güneş ışınlarına maruz kalmak cilde zarar vermektedir, cildinizin erken yaşlanmasını istemiyorsanız mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Yeterince Uyumamak: Eğer uykunuzu iyi alamıyorsanız bu cildinizin yorgun, cansız, sönük görünmesine neden olur.

Uyumadan Önce Makyajı Temizlememek: Hiçbir zaman makyajı temizlemeden uyumamak gerekir. Gece uyumadan önce yüzünüzde makyaj olmasa bile yüzünüzü yıkamadan uyumamaya özen göstermelisiniz.

Sadece Yüzünüze Cilt Bakımı Uygulamak: Cilt deyince aklımıza sadece yüz gelmemeli. Boyun, göğü, sırt, eller, kollar, bacaklar gibi cilt bölgelerinin de cilt bakımına ihtiyacı vardır.

Çok Sıcak Duş Alma: Çok sıcak duş almanın cilde iyi geldiğini düşünebilirsiniz fakat cildin bu durum cildin susuz kalmasına neden olur. Duş alırken ılık su tercih edilmelidir.

Çok Fazla Makyaj Yapmak: Aşırı kozmetik ürünü kullanmak cildin güzelliklerini yitirmesine neden olur, cildin düzenini mahvedebilir.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Cilde İyi Gelen Bitkiler

Gül Yaprakları: Gül, kişisel bakım ürünlerinde çokça kullanılmaktadır ve C vitamini içermektedir. Olgun ve yaşlı ciltler için cildi nemlendirmek ve yatıştırmak için çok iyi bir toniktir. Gülün antseptik özelliği yaralar, çürükler, kızarıklıklar ve tahrişler için harika bir tedavi yöntemidir.

Papatya: Cildiniz hassas,olgun ve tahriş olmuşsa papatya iyi bir cilt bakım uygulamasıdır. Yanıkların, cilt ünserlerinin, egzamaların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Lavanta: Lavanta, cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Cildi iyileştiren, cildi sıkı tutan ve kırışıklıkları önleyen içerikler bakımından zengindir. Ayrıca tahrişi, akneyi, egzamayı, sorunlu cildi iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Aleo Vera: Aleo vera, cilt için popüler olan en çok bilinen otlardan biridir. En yaygın jel şeklinde kullanılmaktadır.

Adaçayı: Adaçayı, erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olan bir içeriğe sahiptir, sivilceye eğilimli cilt tipleri için uygundur.

Ginseng: Yaşlanma karşıtı olan cildi gençleştiren etkili bir bitkidir. Kullanılan yüz bakım kremlerinde, nemlendiricilerde ve pek çok kozmetik ürünlerinde ginseng özü vardır.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılmalıdır?

6 Adımda Evde Cilt Bakımı

Gerek yoğun çalışma hayatı olsa gerekse gündelik koşuşturmalar olsun bu gibi nedenler dışarıda cilt bakımı yaptırmaya gitmek zor gelebilir yada zaman kalmayabilir. Bu nedenle her kadının evde kolaylıkla yapacağı cilt bakım uygulamaları vardır.

  1. Yüzü Temizlemek: Cilt bakımında ki ilk ve önemli adım yüzün temizliğidir. Temiz bir yüz için bol bol yüzü yıkamak gerekir. Yüz bölgesi için yüz yıkama sütlerinden ve yüz temizleme jelleriden yaranlanmak mümkündür.
  2. Tonikleme: Yüzü temizledikten sonra tonikleme işlemine geçilmelidir. Bu işlemle cilt gözeneklerden arındırır, sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller.
  3. Nemlendirici Krem: Cilt yapısına uygun bir nemlendirici krem seçilmelidir. Cildin temizliği kadar nemlendirilmesinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.
  4. Buhar Uygulaması: Eğer siyah noktaları evde kendiniz temizlemek isterseniz ilk önce gözeneklerin açılması için buhar kullanmalıdır. Cilt yumuşayıp gözenekler açıldığında siyah noktaları cildi tahriş etmeyecek kadar sıkarak temizlenmelidir.
  5. Peeling: Sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildi ölü hücrelerden arındırma işlevi görür. Peeling, yağlı bölgelere daha fazla ağırlık verilerek yüze dairesel hareketlerle uygulanmalıdır.
  6. Limon Suyu İle Temizlik: Limon suyunu bir pamukla yüzünüze sürebilirsiniz, bu uygulama çok sık yapılmamalıdır. Limonun içinde bulunan asit aknelerden kurtulmaya yardımcı olmaktadır ve renk düzensizliklerini eşitlemektedir.

Pırıl pırıl gözüken, bakımlı, iyi bir cilde sahip olmak her kadının hatta her erkeğin hayalidir. Bunun içinde cilt bakımı yapmak yaptırmak gerekmektedir. Cilt bakımı güzellik merkezlerinde yapılacağı gibi evde değişik yöntemlerle de yapılabilmektedir. Cilde zararı olan şeylerden uzak durulmalı cilde iyi gelen bitkilere, yöntemlere yönelmek gerekmektedir. Ayrıca cilt bakımında, kişilerin kendi cilt tiplerini bilip o cilt tipine göre yöntemler uygulamaları oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır ? başlıklı makalemizde Detoks, Detoks Nedir? ve Detoks Suyu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın