Cinsel ilişkiden korkulmalımıdır ?

Cinsel ilişkiden korkulmalımıdır ?

Cinsellikten Neden Korkulur

Cinsel hayattan uzak kalmak, hatta bunu hiç yaşayamamak farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Özellikle vajinismus hastalığı ile birlikte küçük yaştan itibaren yanlış cinsel eğitim, kadınların üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik baskıyı arttırır. Bu da özellikle ilk kez cinsel ilişkiye girecek kadının üzerinde stresle beraber psikolojik sorunları gün yüzüne çıkarır. Genel olarak ön sevişmede kadın herhangi bir problem yaşamaz. Ancak birleşme anı geldiğinde elde olmayarak kasılma ortaya çıkar ve istemsiz şekilde bacağını kapatır. Üstelik her seferinde kendini motive ederek başaracağını düşünse bile, bu tür bir problemin içerisinde olan kadınlar; ağrı ve acı korkusu nedeniyle kilitlenme yaşar.

Cinsellikten korkulmalımıdır?

Cinsellikteki Yanlış Eğitim

Kadınlar üzerinde daha baskıcı toplumların olduğu ülkelerde cinsel birleşme kadınlarda büyük problemleri gün yüzüne çıkarır. Özellikle cinsel konuları açmanın kesinlikle yasak olduğu, bu konuda tek kelime bile edilmemesi gerektiği vurgulanan toplumlarda; sorunlar zamanla tehlikeli hale gelir. Cinsel aktivite ve ilgiden kınanan, kısıtlanan kadınların mastürbasyon yapmaları bile istenmemektedir. Yapılan araştırmalar Türkiye’deki 10 kadından 9’unun cinsel hayatından mutsuz olduğunu gösteriyor. Kendi bedenini tam olarak tanımayan kadınlar, küçük yaşlarda verilen yanlış cinsel eğitim; hayatı boyunca orgazmın yaşanmamasına neden olabiliyor.

Zamanla Cinsellikten Korkmanın Sebepleri

Temelden gelen cinsel eğitimler ve yanlış doktrinlerin aktarılması ile birlikte ileriki dönemlerde daha fazla sebep ortaya çıkmaktadır.
Zaman içerisinde cinsel konuda kendisine saygı duymayan ve yetersiz hisseden kadınlar cinsellikten daha fazla uzaklaşıyor.
– Bekarete çok önem gösteren ve yalnızca evlilik zamanında cinselliğin konuşulmasına bağlı yaşam tarzı olan kadınlar, eşiyle beraber birliktelik yaşarken insiyatif alamıyor. Bu da kadının hareketsiz kalarak zaman içerisinde cinsellikten korkmasına etken oluyor.

– Aile içi şiddet kadınların erkeklerden soğumasında önemli bir rol alıyor. Aynı zamanda dini ve ahlaki inançlar cinsellikte baskı yaratarak bunun günah olduğu yönündeki mesajlarla, vajinismus probleminin en büyük sebeplerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Cinsellikte Yaşanan Korkunun Küçüklükten Gelen Problemleri

Vajinismus problemleri yaşayan pek çok kadının geçmişinde ailenin cinselliği değersizleştirdiği görülüyor. Kadın ve erkek konusunda cinsellik bağlamındaki ayrım, sanki cinselliğin sadece erkekler için yaratıldığı gibi bir düşünceyi doğuruyor. Özellikle vajinismus söz konusu olduğunda cinsellikten tiksinti ve korkma problemlerinin temelinde, cinsel travmalarda; taciz ve tecavüz yatabiliyor. Üstelik bu durumun tekrarlanması zaman içerisinde sadece cinsellikten soğumak ve korkmak değil, aynı zamanda kişilik bozukluğu da meydana getiriyor.

Mutlaka Doğru Eğitim Verilmeli Ve Çiftler Arasındaki İletişim Uyumlu Olmalıdır

Vajinismus problemleri ile birlikte kadınlarda cinsellikten soğuma ve korkma durumları, çocukluktan gelen yanlış eğitim ve çiftler arasındaki uyumsuzluk temel sebeplerdir. O yüzden mutlaka cinsellik adına kız çocuğuna verilecek eğitim için profesyonel bir destek alınması gerekir. Aynı zamanda eşler arasındaki doğru iletişimle, cinselliğin karşılıklı bir haz ve duygu olduğu hissettirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ağrılı Adet Görme Durumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın