Cinsel Tercihler Sonradan Değişir Mi?

Cinsel Tercihler Sonradan Değişir Mi?

Cinsel Tercihler Sonradan Değişir Mi?
Aslına bakılırsa bu konuda tıp dünyası ikiye ayrılmış durumdadır. Bazı uzman doktorlar ve psikiyatrlar bu durumun genetik olarak bir hastalık olduğu yönünde konuşmaktadırlar. Diğer yarısı ise bunun bir hasta olmadığı ve yanlış bir seçim olduğu yönünde bilgi verirler. Günümüzde ise son dönemlerde gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde cinsel tercihlerin genetik olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Ancak bazı doktor ve psikiyatrlara göre bunun için daha fazla bilgi ve araştırma yapılması gerekmektedir. Yani bunun bir tercih mi doğuştan gelen bir genetik durumda yoksa zamanla ortaya çıkan bir hastalık olup olmadığını mı henüz tam olarak bilinmiş değildir. Bunun niçin daha detaylı araştırma yapılması ve bilginin olması gerekmektedir.

Cinsel Tercih İçin Genetik Diyenler

Özellikle bu konuya genetik açıdan bakan uzmanlar kapsamında birtakım belirtiler ve ipuçları bulunmaktadır. 1993 senesinde gerçekleştirilen bir araştırmaya bağlı olarak erkeklerin X kromozomunda bu tür cinsel eğilim değişikliği yaşayanlarda bozukluk olduğu ortaya çıkarılmıştır. Meydana gelen bu X kromozomundaki bozukluk daha çok anneden gelen bir kalıtsal durum olduğu söylenir. Yani cinsel tercih kapsamında bu durum anne ve anne tarafından geçtiği iddia edilmektedir. Yapılan bu genetik geçişli durum adına her ne kadar belirli test araştırmalar yapılsa dahi şu an için yeterli görülmemektedir.

Bu Duruma Bir Tercih Olarak Bakan Uzmanlar

Doğuştan da gelse ya da sonradan da meydana çıksa yine de uzmanlara göre cinsel eğilim bir tercihtir. Bu konuda durumun çok fazla üzerine gidilmemeli ve gerçekleştirilen tercihe saygı duyması gerektiği söylemektedir. Bu konuda cinsel eğilim gösteren kişilerle konuşulduğunda her zaman, ‘ kendimi bildim bileli ben böyleyim’ cevabı gelir. O yüzden bu konuda mutlaka verilen kararların üstüne gidilmemesi ve kabul edilmesi gerekmektedir. Ancak uzmanların söylediğine göre bu durum kesinlikle bulaşıcı değildir. Yani böyle bir durum için ailelerin herhangi bir şekilde korkmasına gerek olmamaktadır. Bu düşünce tüm farklı görüşlere sahip olan uzmanların fikridir.

Uzman Doktorların Birbirinden Farklı Görüşleri

Bu konuda birçok uzmanın değişik görüşler bulunmaktadır. Özellikle geçmişten günümüze kadar hala fikir ayrılıkları oldukça net ve kesindir.

Özellikle genetik olduğunu düşünen birçok uzmana göre, ailelerin çocukların özenerek böyle bir duruma girmelerine dair korkmalarına gerek olmadığı düşünülmektedir. Çünkü bu durum genetiktir ve herhangi bir özenti ile yaşanmaz.

Geçmişten günümüze kadar gerçekleştirilen birçok farklı test araştırmalar kapsamında da durumun doğuştan geldiği ve kişinin doğduğundan itibaren cinsel eğilimini tercih ettiği bilinmektedir.

Özellikle İskandinav ülkelerinde gerçekleştirilen birtakım araştırmalar kapsamında, bu eğilime saygılı ve çok sıcak bakılsa dahi; herhangi bir artış gözlemlenmemiştir. O yüzden bu durum sonradan çıkan bir istek olarak gerçekleşmez. Daha çok genetik açıdan kendisini göstermektedir.

Yapılacak Olan Daha Fazla Araştırma Beklenmelidir

Tüm uzman doktorların ortak görüşleri çerçevesinde şu an için yapılan cinsel eğilimler kapsamında herhangi bir baskı yapılmamalıdır. Bunun için daha çok ilerleyen dönemlerde farklı araştırma ve testlerin gelmesi beklenmelidir.


Bir önceki yazımız olan Cinsel ilişkiden korkulmalımıdır ? başlıklı makalemizde cinsell hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın