Çocuklarda Geç Konuşma Hastalık Mı?

Çocuklarda Geç Konuşma Hastalık Mı?

Çocuklarda Geç Konuşma Hastalık Mıdır, Tedavisi Nasıldır?

Çocuklarda geç konuşma, çocuğun diğer akranlarıyla benzer konuşma becerilerini sağlayamaması olarak tanımlanmaktadır. Bir çocuk yaşıyla uyumlu konuşamıyorsa bunun nedeni konuşma bozukluğu olabilmektedir.

İşitme Azlığı Konuşmada Gecikmenin En Önemli Sebeplerindendir

Bir çocuk konuşabilmesi için dil becerisi gelişmiş olmalı, ses üretimi yapabiliyor ve konuşma işlevini yerine getirecek organlarda sorun olmamalıdır. Bu durumda zeka, işitme, ağız boşluğu, üst hava yolları ve bunları besleyen sinir sistemi ile kas sisteminin sorunsuz olması gerekmektedir. Bu nedenden dolayı konuşması geciken bir çocuk konuşma bozukluğunun nedeninin belirlenmesi için göz, kulak burun ve boğaz, beyin, sinir sistemi ve kas sistemi problemleri incelenmelidir. İşitme azlığı, konuşmada gecikmenin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. İşitme azlığı, doğuştan olabileceği gibi sonradan da meydana gelebilmektedir. Çocuk daha önceden duyarken yeni işitme azlığı olabilir.

 

 

Çocuklarda Geç Konuşma Hastalık Mı?

Çocuklarda Geç Konuşma

Çocuğun yüksek sesleri duyması, sadece tiz sesleri duyması çocukta işitme kaybı olmadığını göstermez ancak konuşmanın başlamamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle konuşması geciken çocukta ayrıntılı işitme değerlendirmesi yapmak gerekir. Sonradan olma işitme kaybının en önemli nedenleri üst solunum yolu geçiren çocuklarda orta kulak havalanmasının bozulmasıyla ortaya çıkan durumlardır. Bunun yanı sıra fark edilmeyen damak yarığı, dil bağı gibi ağız içi problemleri de geç konuşmaya etki edebilmektedir. Bu durumlarda KBB, çocuk nörolojisi ve çocuk psikiyatrisi çocuktaki konuşma bozukluğunun nedenini bulmak için birlikte çalışır. Organik bozukluk olmadığı saptanan çocukta problem işlevsel konuşma bozukluğu olmaktadır. Bu durumda en çok psikiyatrik rahatsızlıklar araştırılmalıdır.

Akranlarıyla Uyumlu Zeka Testleri Yapılmalıdır

Çocuğun işitmesine ve konuşmasına engel oluşturan patolojiler araştırılmalıdır. Psikolojik bir sorun varsa araştırılmalıdır. Daha sonra akranlarıyla uyumlu gelişim testi ve zeka testi uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra kas ve sinir sistemini etkileyebilecek rahatsızlıklar araştırılmalıdır. Eğer tüm bunlar normal ise konuşmada gecikmeye neden olabilecek çevresel faktörler incelenmelidir.

Çocuklarda Geç Konuşmaya Neden Olabilecek Durumlar

Ailede genetik olan dil gecikmesi, gelişimsel dil gecikmesi, büyüme ve gelişme geriliği, çevre veya aile ortamında iki dil konuşulması, dil bağı ve yarık damak gibi ağız içi problemler, otizm, zeka geriliği yapan rahatsızlıklar, çocuğa konuşma fırsatı verilmemesi ve psikososyal uyaran eksikliği gibi durumlar çocuklarda geç konuşmaya neden olabilmektedir.

Çocuklara Konuşması İçin Fırsatlar Verilmelidir

Bir çocuğun geç konuşmasının nedeni erken saptanması büyük önem taşımaktadır. Bu süreç içerisinde anne ve babalara eğitim önerilmektedir. Çocuklarla yeterli ve etkin iletişim kurulmalı, çocuklara konuşması için fırsatlar verilmelidir. Çocuğun istediği bir şeyi ağlayarak veya işaretle gösterdiğinde değil de ilk önce konuşarak ifade etmesi beklenmeli daha sonra istediği şey gerçekleştirilmelidir. Çocukla günlük iletişim kurulmalı ve çocuğa soru sorarak cevaplaması için zaman ayrılmalıdır. Anne ve baba başa olmak üzere çevresindeki tüm bireyler çocuğa doğru konuşma örneği vermeli ve çocuğun konuşmasına fırsat sağlamalıdırlar.

Bir cevap yazın