Detoks Ve Detoks Suları

Detoks Ve Detoks Suları

Detoks; vücudumuzda oluşan zararlı toksinlerin atılması anlamına gelir. Zararlı toksinler zaman içerisinde vücut sağlımızı bozacağı gibi yaşam kalitemizi de düşürebilmektedir. Vücudumuz, detoks ihtiyacı olduğu anlarda bazı belirtiler göstererek sinyaller vermektedir. Bu belirtiler; baş ağrısı, eklem ağrısı, deri döküntüleri, hazımsızlık, uykusuzluk, kabızlık, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu olabilmektedir. Bu durumlarla karşı karşıya kalındığında detoks yapılması önerilmektedir. Dekots denildiğinde akla ilk detoks suları gelmektedir. Birbirinden farklı pek çok detoks suyu tarifi bulunmaktadır.

Detoks Suyu Tarifleri

Naneli Detoks Suyu

1 adet salatalık
1/3 demet nane
1 küçük parça zencefil
Yarım limon
1 çay kaşığı karbonat
1 litre su

Öncelikle su ve karbonat karıştırılır. Tüm ürünler yıkandıktan sonra nane yaprakları ayrılır. Zencefil küçük parçalar halinde doğranılır. Ardından tüm malzemeler suya aktarılır ve karıştırılır. İsteğe bağlı olarak ürünler 15 dakika sonra sudan çıkarılır ve tüketilmeye başlanır. Dilerseniz çıkarmadan da tüketilmek mümkündür.

Yağ Yakımını Kolaylaştıran Elmalı Detoks Suyu

1 tutam maydanoz
1 büyük limon
2 yeşil elma
2 küçük parça zencefil
1 çubuk tarçın
5 adet tane karabiber
1 tatlı kaşığı yeşil çay
5 adet tane yasemin çayı ( isteğe bağlı)
1.5 litre su

Çubuk tarçın, yeşil çay ve tane karabiber tencereye konulur. Ardından yıkanan ve küçük parçalara bölünen maydanozlar tencereye eklenir. Kalın şekilde soyulan yeşil elmaların kabukları tencereye ilave edilir. İkiye bölünen limonlar, elma kabuklarının ardından tencereye eklenir. Zencefiller bir kaç parçaya bölünerek tencereye konulur. Tüm ürünler tencerede yerini aldıktan sonra 1.5 litrelik suyumuzu tencereye eklenir ve kaynaması beklenir. 5 dakika kadar kaynadıktan sonra demlenmesi için tencerede bekletilir. Demlenmesi ve soğumasının ardından süzgeç yardımı ile sürahiye alınır. Tadı biraz ekşimsi ve keskin olmaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Detoks Kürü

5-6 dal maydanoz
5-6 dal taze nane
1 adet salatalık
Yarım yeşil elma
Yarım limonun suyu
1 su bardağı yeşil çay
1.5 su bardağı soğuk su
1 tutam tarçın

Hazırlığa öncelikle yeşil çayı demleyip soğumaya alarak başlanmalıdır. Derin bir kaba tüm yıkanan yeşillikler küçük küçük doğranarak konulur. Ardından yeşil elma doğranır ve limon suyu ilave edilir. Tarçın tatlandırıcı olması ve şeker dengesi sağlanması amacıyla ilave edilir. Bu açıdan tarçın isteğe bağlı kullanılır. Tüm ürünler eklendikten sonra yeşil çay ve soğuk su ilave edilir ve blender yardımı ile çekilir. Yeşil oldukça sağlıklı gözüken bir karışım elde edilir. Detoks suları hazırlandıktan kısa bir süre sonra tüketilmesi önerilir.

Yeşil Çaylı Süt Detoksu

1.5 litre yarım yağlı süt
2 yemek kaşığı yeşil çay

Öncelikle tencerede süt kaynatılır. Ardından yeşil çay eklenir ve üzeri bir bez ile örtülür, dinlenmeye alınır. Gün içerisinde 2 saat aralıkla 1 bardak tüketilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra haftada bir uygulanması tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Yakıcı Detoks Ve Tarçınlı Detoks Suyu başlıklı makalemizde Tarçınlı Detoks Suyu, Yakıcı Detoks ve Yakıcı Detoks Ve Tarçınlı Detoks Suyu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın