Doğum sonrası bir annenin fitness önerileri

Doğum sonrası bir annenin fitness önerileri

Hamilelikte ilk hedef sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ancak daha sonra kendi sağlığınızı kaybetmemek için doğum sonrası bir annenin fitness önerileri. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek, hamilelikte tek hedefimdi. Fakat bunu başarmak için zihnimi ve bedenimi en iyi yerde konumlandırmalıydım. Hamilelik boyunca yaptığım her hareketin iki canlıyı etkilediğini düşünerek hareket ettim ve bu gerçek doğuma hazırlık sürecimde benim mantram haline geldi.

Profesyonel bir atlet olduğum için bedenime iyi bakmak, doğru beslenmek, egzersiz yapmak dişimi fırçalamak ya da ellerimi yıkamak gibiydi, benim için bir yaşam tarzıydı. Hayatımın bu kısmı hamilelik sürecinde pek değişmedi, günde 2-4 saat arası egzersiz ve doğru beslenmeye devam ettim. Elbette günler geçtikçe karnım büyüdü ve egzersizlerim yavaşladı. Bazı günler, hakkında çok duyduğumuz yemek krizlerini yaşamaktan ben de bir anlamda zevk aldım.

Hamileyken Klasik Müzik önerisi

Ama her ne olursa olsun, sağlıklı bir çocuk için en iyi göstergenin sağlıklı ve mutlu bir anne olduğuna inanıyorum. İyi beslenme ve egzersiz rutinim beni mutlu ediyordu, bu yüzden devam ettim.

Hamilelikte 10 kilo aldıktan sonra (acilen sezaryen doğuma alındım), bebeğimi kollarıma aldığım zaman aşırı mutluydum. Doğum sizi önce zirveye çıkarır, ardından aşağıya inmeniz gerekir. Ve bu yolculuk yukarı çıkmaya çalıştığınızda bir sürü tuzaklarla ve yanlış adımlarla doludur.

Yeni aile üyesinin gelişiyle hayatınızı tamamiyle değiştiren bu süreçte, zihin ve beden sağlığı için doğumdan sonra da egzersiz yapmaya devam etmelisiniz.

Yeni ebeveyn olmuş herkesle, benim favori (ve başarısı kanıtlanmış) birkaç basit doğum sonrası sağlık ve fitness mantralarımı paylaşıyorum. Bunları yaparak doğumdan sadece 5 ay sonra Demir Adam Teksas ile yarışabilecek seviyeye geldim.

İşte doğum sonrası fitness tavsiyelerimden en iyi 5’i:

Sabırlı olun

Vücudunuz dirençli olabilir. Sabırlı olmak birçok kişi için zordur (sadece atletler için değil). Ama doğumdan sonra bedeninizin iyileşmesine izin vermek çok kritiktir. İyileşmek demek bedeninizi dinlemek ve daha fazla zorlama dediği zaman zorlamamak, “hadi bunu yapalım” dediği zaman ileriye gitmektir.

Bedeninizin Yakıtını Sağlayın

Yani iyileşme sürecini hızlandıracak yakıt sağlamak. Emzirme sürecinde olun olmayın, bol su içmek ve bedeninizi sağlıklı besinlerle doldurmak size bu yeni hayata uyum sağlama sürecinde gereken enerjiyi verecek. Benim doğum sonrası düzgün pişirilmiş sebze ile beslenme imkanım yoktu bu yüzden, dondurulmuş sebzeleri ve diğer sağlıklı ve kolay yiyecekleri stokladım.

Kibirinizi bir kenara bırakın

Evet bu zor ama yapmaya çalışın. Kibirinizi birazcık pencereden dışarı atarsanız her şey sizin için daha rahat olacak. Egzersiz rutininize yavaş başlayın, aynadaki görüntünüzü ya da ölçülerinizi önemsemeyin. Zaman içinde ufak kazanımlar göreceksiniz ve bir süre sonra eskisi gibisiniz ama daha yenilenmiş, gelişmiş, akıllı ve artık bir ebeveyn olarak.
Doğum yapmış bir atlet olark hala iki beslenme arası göğüslerimin doluluğu bazen beni şoka uğratıyor. Özellikle yarışta atladığım zamanlarda… Ama kibirimi atmayı öğrendim ve bedenim çocuğumu beslediği için şükrediyorum.

Planlayın, planlayın, planlayın

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Klasik Müzik Dinlemek Faydalı Mıdır? başlıklı makalemizde klasik müziğin bebeğe faydaları, klasik müziğin bebek üzerindeki etkileri ve klasik müzik ve bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın