Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın Yönetici

Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın Yönetici

İş dünyasında her geçen gün kendine oldukça iyi yer edinen kadınlar artık erkeklerin egemen olduğu teknoloji sektöründe de yönetim noktalarında ses getirmeye başladı. Şimdi dünya devi teknoloji şirketlerini yöneten 5 kadın yönetici hakkında bilgiler vereceğiz.

Yahoo’yu Yöneten Kadın Marissa Mayer

1975 yılında ABD’de doğan Marissa, teknoloji dünyasının en tanınmış isimlerinden biridir. 2012 yılından beri Yahoo’da yöneticilik yapan Marissa, ilk kariyerine Google’da başlamıştır. Aynı zamanda Google’ın ilk kadın mühendisidir. Google şirketinde ürün müdürlüğü yapan Marissa, 2012 yılında Yahoo’da CEO olarak çalışmaya başlamış olmakla birlikte hala görevini sürdürür. Şu anki görevine gelmeden önce çeşitli görevlerde çalışan Marissa, Yahoo için birçok çalışmaya da öncülük etmiştir.

Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın Yönetici

Yahooyu-Yoneten-Kadin-Marissa-Mayer

 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz özenle hazırladığımız makalemizi de okuyabilirsiniz:  İş Kadınlarının Mobbinge Maruz Kalması ve Kurtulma Yolları

Intel’i Yöneten Kadın Renee James

1964 tarihinde doğan ve Oregon Üniversitesi’nde lisans eğitimi aldıktan sonra yine aynı üniversitede yüksek lisans yapan James, 1987 tarihinde Intel’de ürün müdürü olarak görev almıştır. 2013 ile 2015 yılları arasında Intel grubunun başkanlığını da yapmıştır. Konferans sitemleri pazarlaması ve dijital video üzerine çalışmalar yapan James, birçok teknolojik şirketle de stratejik çalışmalar da bulunmuştur. James Intel’de yöneticiliğin yanı sıra başkan yardımcılığı görevini yapmaktadır. İş hayatında bu kadar yükselmesinin en büyük nedeni üniversiteyi birincilikle bitirmesidir. Okul kariyerinde başarılı olan James, iş kariyerinde de başarılı bir iş kadını olmayı başarmıştır.

Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın Yönetici

Inteli-Yoneten-Kadin-Renee-James

Microsoft’u Yöneten Kadın Julie Larson Green

1962 tarihinde ABD’nin Washington şehrinde dünyaya gelen Julie, Washington Üniversitesi’nde işletme bölümünü okumuştur. Aynı üniversitede yüksek lisansta yapan Julia, yazılım mühendisliği üzerine tez yazarak yüksek lisansını tamamlamıştır. 1993 tarihinde programcı olarak Microsoft’taki kariyerine başlamıştır. Tarihler 2012’yi gösterdiğinde donanım ve yazılım mühendisliğine yükselmiştir. Bunun yanı sıra grup başkanlığını da ele almıştır. Hala da stüdyoların ve cihazlar mühendislik grup başkanlığı görevindendir. Tabletlerin ve Xboxlar’ın denetiminden de sorumlu olan kişidir. Birçok lansmanda da görev alan Julie, lansmanları başarı ile yönetmiş ve lansmanlardan ciddi gelirlerin kazanılmasını sağlamıştır.

Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın Yönetici

Microsoftu-Yoneten-Kadin-Julie-Larson-Green

Google’ı Yöneten Kadın Lorraine Twohill

1968 tarihinde ABD’de dünyaya gelmiş olan Lorraine, şu an Google’da iletişim politikalarından sorumlu olmakla birlikte aynı zamanda kıdemli başkan yardımcısıdır. Siyaset bölümü mezunu olan Lorraine, Bristol Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerindeki ilk iş, İçişleri Bakanı’nın danışmanlığını yapmasıdır. 2005 yılında siyaseti bırakarak Google’da çalışmaya başlamıştır. Bir derginin en güçlü 10 kadın adlı sıralamasına girmeyi başarmıştır. Google’ın yönetim kurulunda da ciddi kararların almasında son derece etkilidir. Google’da çeşitli ofislerin açılmasına katkı da bulunmuştur.

Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın Yönetici

Google-Yoneten-Kadin-Lorraine-Twohill    –  Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın

Facebook’u Yöneten Kadın Sheryl Sandberg

1969 tarihinde ABD’nin Washington ilinde dünyaya gözlerini açmıştır. ” Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın ” Fortune dergisinin en güçlü 50 kadın arasında gösterdiği kadınlardan biridir. Edebiyat fakültesi mezunu olan Sandberg, Harvard Üniversitesi mezunudur. Yüksek lisansını ise işletme üzerine gerçekleştirmiştir. Facebook’taki görevine gelmeden önce 1995 ve 1996 tarihinde Company şirketinde danışman olarak çalışmıştır. Daha sonraki tarihlerde başkan Bill Clinton döneminde Hazine Bakanı olarak çalışmıştır. 2001 yılında Google’daki görevine başlayan Sandberg, 2008 yılına kadar Google için yayıncılık ve reklamcılık ürünlerinden sorumlu olmuştur. 2008 tarihindeyse Facebook’un CEO’luğuna seçilmiştir.

Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın Yönetici

Facebooku-Yoneten-Kadin-Sheryl-Sandberg      – Dünya Devi Teknoloji Şirketlerini Yöneten 5 Kadın

 

Bir önceki yazımız olan Sweet Selfie Camera nasıl kullanılır? En iyi filtresi / efekti hangisidir? başlıklı makalemizde En iyi selfie uygulaması, Selfie çekme programı ve Selfie için en iyi uygulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın