Giyim Tarihinde Kadın Modasının Yeri

Giyim Tarihinde Kadın Modasının Yeri

Giyim Tarihinde Kadın Modasının Yeri

Moda çağlar boyunca tarihin en önemli parçası olmuştur. Ayrılmaz bir bütün olarak tarihin akışına göre sürekli evrimleşmiştir. Hem kadın hem de erkekler için geçmişten günümüze moda, yaşanılan çağı görsel olarak resmetmiş ve insanların kimliğini oluşturmuştur. Çok eski uygarlıklardan bu yana süregelen bir evrim geçiren giyim, bugüne dek bulunan belgeler; çizimler ve arkeolojik bulgular ile birlikte farklı dönemleri gözleri suyu yüzüne çıkardı. Özellikle Mısırlılar giyim konusunda kadınlara odaklı bir tasarımı ön plana almışlardı. Başta göze yapılan siyah ve etkileyici makyaj ile birlikte parlak görünümleri altındaki giysiler, kadının hatlarını ve seksapalitesini ön plana çıkarmaktaydı.

Eski Çağlarda Kadınların Giyim Tarzı

 İnsanlık tarihinin şekillenmeye başladığı dönemlerde giyim daha çok moda tasarımları şeklinde can bulmaya başlamıştı. Özellikle Mısırlılar ile başlayan ve Yunanlıların komşularından aldıkları örneklerle, tüm dünyaya yavaş yavaş yayılmaya devam etti. O dönemlerde daha çok kadın giyim kalın yünlü ve uzun elbiselerden oluşuyordu. Tabi bunu gerçekleştiren mimari yapıların günümüzdeki sıcaklığı ve ısıyı vermediğinden ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Daha çok hafif pamuklu giysilerin tasarımları yapılmakta ve uzun, hazır elbiseler giyilmekteydi. Tabii bir devrim yaratan Romalılar, dünyaya hükmetmeye başladığı zamanlarda modanın ana merkezi haline geldiler.

Farklı Stiller Ortaya Çıkmaya Başladı

 Kuzeye doğru göç başlaması ile birlikte Avrupa'da kadınlar için de bambaşka stiller can bulmaya başladı. Özellikle kadınlar soğuk havalarda kendilerini daha sıcak tutabilmek için fazla malzeme kullanıyorlardı. Bu dönemde Amerika'ya geçenler için ise bölgedeki üretim kısıtlılığı nedeniyle giysiler gemilerle kıtaya intikal ediyordu. Kadınlar her zaman kalın giysileri tercih ediyor ve başlarında mutlaka şapka oluyordu. Daha sıkı, yüksek belli elbiseler hacimli tasarımlarla hayat buluyordu.

Moda Zaman İçerisinde Değişti

 Özellikle 1800'lü yıllara gelindiği zaman Godey’in Lady’s kitabı gerçek modayı tüm dünyaya duyurdu. Fransız modası dünya çapında büyük övgüler almaya başladı ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, farklı kıtalarda büyük bir popülerlik gösterdi. Sentetik boyaların kullanılmasıyla giysilerde farklı renkler ön plana çıkmaya başladı. Zaman içerisinde parlak ve açık renkler daha çok tercih edilirken, bu dönemde seri üretim devreye girdi. Ve geniş kitlelere ulaşan hazır giyim modası egemen olmaya başladı.

Zamanla Estetik Görünüm Daha Fazla Ortaya Çıktığı

 Günümüze gelinmeye başlandığı zaman başta etekler ve elbiseler olmak üzere, farklı giysiler daha ince ve kısa tasarım haline getirildi. Bu da estetik görünümün daha çok tercih edilmeye başlanmasına fırsat verdi. Dünyalar savaşı sırasında etekler kadınlar için diz kapaklarının hemen biraz daha altında indi. 1960'lı ve 70’li yıllara gelindiği zaman ise kadınlarda pantolon dönemi kendisini gösterdi. Zaman içerisinde kadınlardaki estetik moda tasarımı saçlara da yansıdı. Bu da paralel olarak günümüze kadar daha tarz görünümlerin daha çok ortaya çıkmasına ön ayak oldu.

Bir önceki yazımız olan Lüks Tüketim Ve Moda İlişkisi başlıklı makalemizde Lüks Tüketim Ve Moda İlişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın