Hamileler Nasıl Giyinmelidir? (Önemli Bilgiler)

Hamileler Nasıl Giyinmelidir? (Önemli Bilgiler)

Hamilelik keyifli ve heyecanlı bir süreç olduğu gibi aynı zamanda zorlu bir süreçtir. Hamilelik, kadının hayatına ve kişisel seçimlerinde farklılar yaratmaktadır. İlk değişim vücutta yaşanmaktadır dolayısıyla kilo alımıyla beraber beden değişir ve hamile kadınlar hamileliğe uygun kıyafetler seçilmek zorunda kalırlar.

Hamilelik döneminde kıyafet seçerken ne kadar kilo alınacağı,karnın hangi ayda ne kadar büyüyeceği gibi unsurlar kişiden kişiye göre değişmektedir. Hamilelik süreciyle beraber hamile kadınlar normal kıyafetlerin giyinmesinde zorlandıkları için hamileliğin 3.ayından itibaren hamile kıyafetlerinin giyilmesinde fayda vardır. Hamile giysileri hamilelerin ilerleyen zamanlarda kilo almasıyla büyüyen vücutlarına uyum sağlar. Bu nedenlerden dolayı anne adaylarının hem kendisinin rahat edebilmesi hem de bebeğinin gelişebilmesi için uygun kıyafetler seçilmelidir.

Hamileler Nasıl Giyinmelidir? (Önemli Bilgiler)

Tavsiye Paylaşımlar

 1. Kapsamlı Hamilelik Rehberi
 2. Hamilelere Seyahat Tavsiyeleri
 3. Hamilelikte Burun Kanaması

Hamile Giyimi

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayları henellikle hamile kalmadan önceki kıyafetlerini giyebilirler, çünkü ilk 3 ayda kilo alımı çok az olur yada hiç olmaz. 3.aydan sonra yavaş yavaş kilo almaya başlandığı için karın büyüyecek, ayaklarda, bacaklarda, kollarda şişme meydana gelecektir. Bu nedenle artık eski kıyafetler olmayacak hamileliğe uygun yeni giysiler almak gerekecektir.

Hamilelikte Nasıl Kıyafetler Tercih Edilmelidir?

 • Eşofmanlar
 • Rahat ve geniş şortlar
 • Bol t-shirtler
 • Rahat elbiseler,etekler
 • Pamuklu iç çamaşırları ve rahat yumuşak sütyenler giyilmelidir.
 • Hamilelikte en ideal topuk boyu 2-3 cm olmalıdır.
 • Bu dönemde ayaklarda sık sık ödem olduğı için ayakkabılar biraz geniş ve rahat olmalıdır.

Hamilelikte Ne tür kıyafetler Tercih Edilmemelidir?

 • Beli sıkan sıkı giyecekler ve kemerlerden kaçınılmalı.
 • Naylon ve sentetik iç çamaşırları kullanılmalı.
 • Sıkı ve sert sütyenlerden kaçınılmalı.
 • Karın ve göbek kısmını sıkan kıyafetler giyilmemeli.
 • Dar pantolonlar,bacağı sıkan çoraplar giyilmemeli.

Hamileler Nasıl Giyinmelidir? (Önemli Bilgiler)

Hamile Giyiminde 8 Önemli Durum

Hamile Pantolonu Giyin: Bir anne adayında ilk olarak karın ve basen bölgelerinde kilo artışı görülür. Bu nedenle hamileler hamile pantolonu giymelidir. Hamile pantolonunun örme kumaştan yapılmış olması ve bandının esnek olması önemlidir. Karın en çok büyüyen kısımdır bu kısmı saracak kumaş ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalıdır.

Kumaş Seçimine Dikkat Edin: Doğal kumaşlar kullanmaya özen gösterin. Hava alan vücut ısısında bir sorun meydana gelmesine neden olmayacak kumaşları tercih edin. Pamuk, keten veya yün gibi doğal kumaşlar almaya özen gösterin.

Dolabınızı Hemen Doldurmayın: Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren hemen dolabınızı doldurmayın. Hamilelikte ortalama kilo alanlar için hamilelik boyunca taşıyabileceği kıyafetler bulunmaktadır.

Kombin Yapın: Hamilelik kıyafetleri yaklaşık 6 ay giyilmektedir. Bu süre içinde az kıyafetle çok fazla kombin yapmak karlı yararlı olacaktır. Çünkü hamile kıyafetleri diğer giyim ürünlerinden daha pahalıdır.

Hamile Kıyafeti Alamıyorsanız Önü Uzun Üstler Alın: Hamile kadınlar, üst kıyafet seçimi konusunda daha özgürlerdir. Çünkü üst kıyafetleri normal kıyafet mağazalarından temin edilebilir. Hamilelikte göbek büyümeye başlayınca ön taraftan kilo alınır bu nedenle ön parçanın normalden uzun olmasında fayda vardır.

Boyunuza Göre Pantolon Seçin: Eğer boyunuz uzun ise, geniş ya da bol paça pantolonlar; minyon tipliyseniz bilekte biten kapri pantolonları tercih edin.

Likralı Kumaşlar Kullanın: Hamile giyim üreticiler, kumaşın içinde likra olarak bilinen bir madde kullanılır, likra kumaşa esneyebilme özelliği katar.

Düz Tabanlı Ayakkabılar Giyin: Hamilelik döneminde rahat olmak istiyorsanız düz tabanlı ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ve bağcıklı ayakkabıları bağlamak zor olabileceğinden bu tür ayakkabılardan uzak durun.

Hamileler Nasıl Giyinmelidir? (Önemli Bilgiler)

Hamile Kadının Dar Giymesi Zararlı Mıdır?

Dar giyinmenin en temel sakıncası kan dolaşımını olumsuz etkilemektedir. Kan dolaşımının olumsuz etkilenmesi öncelikle anne için sonrasında bebek için sakıncalıdır. Hamileler için üretilmiş dar pantolonlar, etekler, elbiseler vardır ama bu kıyafetler bebeğinizin hareket alanını kısıtlayabilir, kordonun bebeğin boynuna dolanması gibi kötü sonuçlara neden olabilir. Ayrıca dar kıyafetler sadece bebeğin değil annenin de nefes almasını kısıtlar.

Hamilelik boyunca bol ve rahat kıyafetleri tercih etmekte fayda vardır. Saydığımız bu kıyafetlerin dışında sıkan çoraplar, sert sıkı sütyenler, artık dar gelen iç çamaşırları, belinizi sıkan kemerler de hamilelikte zararlıdır.

Kış Ayında Hamile Giyimi Nasıl Olmalıdır?

Hamile kadınlar kış aylarında da sıcaklıktan rahatsız olabilirler. Hamileler kışın sıcak tutsun diye tek parça kıyafet giymemelidir. Hamileler ince kıyafetleri kat kat giyebilirler. Ayrıca kış aylarında üşümeyecekleri, rahat hissedecekleri kıyafetler seçilmelidir. Hamile kadınlar soğuk havalarda dışarıya çıkmadan önce yanlarına mutlaka atkı, şapka, eldiven bulundurmalısınız. Çünkü şapka kullanmamak baş ağrısına atkı ve eldiven takmamak ta cildinizin tahriş olmasına neden olabilir.

Hamileler Nasıl Giyinmelidir? (Önemli Bilgiler)

Yaz Ayında Hamile Giyimi Nasıl Olmalıdır?

Eğer hamileliğiniz yaz aylarına denk geldiyse bu biraz sıkıntı yaratabilir. Artan hava sıcaklığı ve hamilelikte artan vücut sıcaklığı rahatsız verebilir. Yazın hamilelik yaşayanlar doğal kumaşları, hava alabilen ve terletmeyen pamuklu kıyafetleri tercih etmelidir. Güneş ışığını çeken koyu kıyafetler yerine vücudu serin tutan açık renklere yönelilmelidir. Başınıza sıcaktan güneş geçmemesi için de mutlaka şapka takılmalıdır. Basen bölgesi dar, sentetik olmayan rahat pantolonlar tercih edilmelidir.

Hamile Kadınların İç Çamaşırı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hamile kadınlar, hamilelik süreci bitene kadar hatta lohusalık döneminde çamaşır seçimine çok özen göstermelidir. Hamile kadınlar iç çamaşırı seçerken pamuklu kumaştan yapılan çamaşırları tercih etmelidirler. İç çamaşırları, hamilelerin üzerine oturmayan rahat olmalıdır, lastikleri çok sıkmamalıdır. Hamilelik sürecinde göbekle beraber göğüslerde büyüyeceği için,göğsü sıkıştırmayan desteksiz sütyenler seçilmelidir. Hamileliğin 7.ayından itibaren emzirme sütyeni kullanılmalıdır, bu sütyenler hamilelerinin üzerine çok oturmamalıdır. Hamilelik boyunca idrar yolları enfeksiyonu yaşama olasılığı yüksektir bu nedenle hava alan bir alt iç çamaşırı tercih edilmelidir. Alt iç çamaşırları mümkünse beyaz ve ten renginde olmalı, boya içermemelidir. Desenli, rengarenk , dantelli çamaşırlardan hamilelik boyunca uzak durulmalıdır.

Hamileler Nasıl Giyinmelidir? (Önemli Bilgiler)

Hamile Giyiminde Yapılan 4 Hata

Kendi Giyim Tarzınızı Unutmak: Hamile kalmadan önce nasıl giyindiğinizi unutmadan hamilelik sürecince de kendi stilinizle devam edebilirsiniz.

Bir Seferde Tüm Kıyafetleri Almayın: Hamileyken vücut hafta hafta değişmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde bir anda bütün kıyafetleri almak iyi olmayabilir.

Hamile Kıyafeti Yerine Büyük Beden Kıyafet Almayın: Hamilelik döneminde hamile kıyafetleri almak yerine büyük beden kıyafetleri alırsanız bu kıyafetler karın kısmını kasabilir üstü bölümü de bol gelebilir. Bu nedenle hamile kıyafetlerini tercih edin.

Kıyafetlerinizi Denemeden Almayın: Nasıl olursa bu kıyafet bana olur diye kıyafetlerinzi denemeden almayın. Çünkü aylara göre kilo almanız kıyafetlerin dar yada bol gelmesine neden olabilir.

Hamileler Nasıl Giyinmelidir? (Önemli Bilgiler)

Hamilelik döneminde alınan kilolar ve vücutta meydana gelen değişiklikler hamile kadınlarının kıyafetlerinin tamamen değişmesine neden olmaktadır. Hamilelik boyunca alınan kilolardan dolayı kıyafetlerimizin dar gelmeye başlamasının yanında büyüyen göbeğinize, göğsünüze ve genişleyen belinize uygun kıyafetler bulmak bazen hamile kadınları zorlayabilir. Hamilelik giyiminde önemli olan sağlık ve rahatlıktır.

İlk 3 ay boyunca hamilelik öncesi kıyafetler giyilebilmektedir ama 3 aydan sonra kilo alımı başlayacağı için hamile kıyafetlerine geçilmelidir. Tabi bu kişiden kişiye değişmektedir. Bu nedenle anne adayları hangi kıyafetlerle rahat hissediyorsa onları giymelidirler. Ayrıca hamilelikte kıyafet seçimi anne bebek sağlığı açısından da önemlidir. Bu nedenlerden dolayı hamilelik döneminde kıyafetler özenle seçilmelidir.

Aynı şekilde hamilelik kategorisinde hamilelik ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kapsamlı Hamilelik Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın