Hamilelikte Burun Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte Burun Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte Burun Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Gebe sürecinde bir kadının günün herhangi bir zamanında ortada hiçbir sebep olmaksızın aniden burnunun kanamaya başlaması çok da nadir olarak karşılaşılan bir durum değildir. Görülen bu kanamalar yalnızca birkaç damla olabileceği gibi kimi zamanda daha şiddetli bir şekilde kendini gösterebilmektedir. Hiç bir sebep olmaksızın ortaya çıkan burun kanamaları kimi kadınlarda ara sıra görülürken kimi kadınlarda ise hemen hemen her gün benzer nitelikte kanama atakları söz konusu olabilmektedir. Tekrarlayan burun kanamaları hamilelikte çok sık ortaya çıkan şikayetlerden birisidir ve can sıkıcı olmasına rağmen çoğu zaman anne adayı ve bebek için zararsız bir durumdur.

Hamile olsun veya olmasın hemen hemen her birey hayatının bir döneminde burnundan kan gelmesi sorunu ile karşılaşabilmektedir. Bir o kadar çok kişi de sümkürmediği halde fark etmediği kanamalar geçirir durumdadır. Çok nadir olarak da bireyi ve çevresinde bulunan kişileri panikletecek kadar şiddetli nitelikte burun kanamaları olabilmektedir.

Hamilelikte Neden Burun Kanar?

Normal kişilere göre hamilelerde burun kanaması durumuna daha fazla rastlanmaktadır. Bunun en temel sebebi anne adayının ve bebeğin sağlığı bakımından hamilelik sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artış gösteriyor olmasıdır. Damarlarda dolaşan kanın miktarı arttıkça burun mukozası içindeki ince ve yüzeysel kan damarlarının karşı karşıya kaldığı basınç da doğal olarak artmaktadır. Kimi zaman bu ince damarlar artış gösteren basınca direnemez ve damar duvarı yırtılarak kanamanın ortaya çıkmasına sebep olur. Burun mukozasının kuru kalması, burnu ve ağzı tıkayarak hapşırma, çok şiddetli olacak şekilde sümkürme gibi çeşitlilik gösteren etkenler de basınç artışına pozitif etki ederek kanamayı tetikleyebilmektedir. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan burun kanamalarını kan hacmindeki artıştan sonra en sık tetikleyici rol üstlenen durum burun mukozasındaki kronik kuruluk olmaktadır. Ayrıca bireyin sigara kullanması da damarların hassasiyetini arttıran önemli bir etkendir.

Burun Kanaması Olması Halinde Neler Yapmak Gerekir?

Olası bir burun kanaması durumunda öncelikle oturmak gerekmektedir. Yatılıp uzanılması halinde kalp ile burun hemen hemen aynı seviyeye geleceğinden bu önerilmeyen bir davranış olacaktır. Burun kökünün diğer bir ifade ile burun kemerinin üzerinden kuvvetlice bastırarak kanamanın durmasını beklemek gerekmektedir. Bu bekleme süresi yaklaşık olarak 10 dakika kadar olmalıdır. Eğer buruna uygulanan baskı daha erken sonlandırılır ise kanın pıhtılaşması için gerekli olan süre sağlanamadığından mevcut kanama durmayabilir. Kanamanın durması için burun köküne buz uygulanması yapmak damarların büzüşmesine sebep olacağından kanamanın durmasına yardımcı bir işlem olacaktır. Burundaki kanama devam ederken kişinin uzanması durumunda kanın yutağa doğru akması söz konusu olacaktır. Bu kanın yutulması bulantı ve kusmayı tetikleyici bir etki yaratabilir. Burundaki kanama durduktan sonra yaklaşık olarak 10-12 saat kadar bir süre boyunca sümkürmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Burun Kanaması Engellenebilir Mi?

Alınacak bazı basit nitelikteki tedbirler ile burun kanamalarının ortaya çıkmasının önüne geçilebilir. Alınabilecek bu tedbirler;

– Yeteri kadar sıvı tüketmek ve bol su içmek
– Hapşırma esnasında ağız ve burnu kapatmaktan kaçınarak ortaya çıkabilecek basıncın burun delikleri yolu ile atılmasına imkan sağlamak. – Çok şiddetli olacak şekilde sümkürmekten kaçınmak, – Özellikle gece yatarken yatılacak olan ortamdaki havanın kurumasını önlemek. Bunun için özellikle kış mevsiminin yaşandığı aylarda ısıtıcıların üzerine geniş bir kap içinde su koymak veya soğuk buhar makinesi yardımı ile odanın nemini arttırmak istenen sonucu verecektir. – Burun mukozasının kurumasını engellemek için burun içine tuzlu su ve ya deniz suyu sıkmak

– Fazladan vücuda C vitamini almak, damarların yapısını güçlendireceğinden olası burun kanamalarının azalmasına yardımcı bir etki yaratacaktır. Bunun olabilmesi için de günde fazladan alacağınız 250 mg C vitamini yeterli olacaktır. Doktorunuzla bu konu hakkında görüşerek fikir alabilirsiniz.

Burun Kanaması Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Görülen burun kanamaları çoğunlukla hastanede tedaviyi gerektirmeyen nitelikte problemlerdir. Fakat alınabilecek bazı basit önlemler ile durmayan ya da sık sık tekrarlayan burun kanamaların varlığında tıbbi müdahaleye ihtiyaç olabilir. Burun kanamasının durmadığı hallerde burun içine tampon konularak genelde tedavi uygulanabilmektedir. Diğer yandan durmayan ve ya sık tekrarlayan burun kanamalarının söz konusu olduğu durumlarda Kulak Burun Boğaz uzman doktorları tarafından bazı kimyasallar kullanılarak açık durumda olan burun içindeki damar uçlarının kapatılması söz konusu olabilmektedir.

Ha

Bir önceki yazımız olan Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın