Kadın Cinsel Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Kadın Cinsel Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri : Hastalıklar için nasıl tedavi yöntemleri gelişme gösteriyorsa aynı şekilde günümüzde farklı farklı hastalıklar da baş gösteriyor. Bu hastalıkların başında cinsel yolla bulaşan hastalıklar geliyor. Kadınlara cinsel yolla bulaşan birçok hastalık söz konusudur. Bu hastalıklar için belirli tedavi yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları oldukça dikkat edilmesi gereken hastalıklar iken bazıları da basit bir tıbbi tedavi ile başarılı sonuçlar alınabilen hastalıklardır.

Kadın Cinsel Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Bu hastalıklar için ortak nokta kesinlikle ihmal edilmemeleridir. İhmal edilmeleri durumunda ilerleyen süreçte tedavileri daha zor olabildiği gibi istenmeyen ve telafisi mümkün olmayan boyutlara gelme durumları da söz konusudur. Bu nedenle kadınlarda görülen cinsel hastalıklar derhal uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekiyor.

Kadın Cinsel Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Kadın Cinsel Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda Görülen Cinsel Hastalıkların Tedavisi

Kadınlarda en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında HPV virüsü geliyor. Bu virüs cinsel yolla insandan insana geçen ve hızlı bir şekilde yayılma gösteren bir virüstür. Kadınlar, partnerlerinin başka kadınlar ile birlikte olmasından dolayı o kadından erkeklere erkeklerden de ilgili kişilere zincirleme bir şekilde bulaşan bir hastalık olarak biliniyor. Korunma yöntemleri HPV virüsünü çok etkilemiyor. Çünkü cinsle ilişki esnasındaki sıvı transferinde de bu virüs etkili bir şekilde yayılıyor.

HPV virüsünden korunmak için kadınların korunma aşıları vurulması gerekiyor. Ancak bu aşıların bu virüsü kapmadan önce yapılması gerekiyor. HPV virüsü günümüzde cinsel yolla bulaşan en sık ve en yaygın hastalık olduğu biliniyor. Bu nedenle kadınların bu virüsten korunması için kadın doğum uzmanlarının önerisi ile aşılama sistemi yapılarak bu virüslerden korunuyorlar. HPV virüsüne karşı önlem alınmaması durumunda vajina çevresinde siğil şeklinde yaralar meydana geliyor. Bu yaralar kısa bir süre içerisinde genişliyor ve siğil konumunu alıyor. Bu süreçten sonra hastalığın tedavisi bu siğillerin bir operasyon ile alınmasını ön görüyor. HPV virüsleri kadınlarda ihmal edilmesi durumunda rahim ağzı kanserine de neden oluyor.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Karşı Kontrol Yöntemleri

Hastalık olsun olmasın kadınlar belirli zamanlarda mutlaka bir kadın doğrum uzmanına muayene olmaları gerekiyor. Kadın doğum uzmanları kadınlara simir testi yaparak herhangi bir virüs ya da hastalık olup olmadığı konusunda kesin bir netice alıyor. Simir testi neticesinde çıkan sonuçlarda herhangi bir virüs söz konusu ise virüsün durumuna ve çeşidine göre ilaçlı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Simir testleri genel ve kesin bir netice vermesinden dolayı bu sonuçların neticesinde tedavi yöntemleri belirleniyor.

Kadın Cinsel yolla bulaşan bir takım rahatsızlıklar kadınların rahimlerinin iç kısımlarında kendisini gösterebiliyor. Bu hastalıklar ilaçla tedavi edilemediği zamanlarda basit tıbbi operasyonlar ile tedavi edilebiliyor. İleri derecede gelişme gösteren bir hastalık ise geniş çaplı ameliyatlar yapılarak hastalığın tedavisine başlanıyor. Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak tedavi yöntemlerinde de önemli aşamalar kaydedilmiştir. Bu nedenle ihmal edilmeyen her şikayet kısa süre içerisinde tedavi edilebiliyor.

Cinsel Sağlıkta Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

1- Özel Tıbbi Kremler Kullanılmalı: Vajina temizliği her kadının her yaşta mümkün mertebe özen göstermesi gereken kişisel sağlık etkinliklerinin başında geliyor. Belli başlı oranlarda vajinasında kuruluk gözlemleyen her kadın sadece özel tıbbi kremleri periyodik olarak bu bölgelerinde kullanarak önlemlerini alabilirler. Bu kremler besleyici mineraller içermektedir ve tamamen organik bileşenlerden oluşur.

2- Sentetik Değil Pamuklu İç Çamaşırları Giyilmeli: Cinsel sağlıkta en önemli unsurlardan birini iç çamaşırı tercihleri oluşturuyor. Çok daha ucuz diye sentetik iç çamaşırları kullanan kadınlarda büyük oranlarda enfeksiyon riski taşıma ihtimali bulunuyor. Bunların yerine pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli.

 

Kadın Cinsel Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Karşı Kontrol Yöntemleri

 

3- Regl iken Cinsel İlişkiden Uzak Durulmalı: Kadınların özel günlerinde cinsel ilişki kurmamaları önerilmektedir. Dışarı atılan kanda birçok farklı grupta mikrop bulunmaktadır. Bu da hem kendi hem de partnerlerinin cinsel sağlıklarını tehlikeye atmak anlamına geliyor.

4- İlişki Sonrası Duş Alınmalı: İlişki sonrası kısa süreli de olsa duş almak hem genital bölgedeki hem de vücudun tamamındaki ter gözeneklerine yerleşmiş yabancı maddelerin vücuttan atılması için elverişli bir ortam hazırlıyor.

5- İç Çamaşırı Her Gün Değiştirilmeli: İç çamaşırı seçimleri kadar onları günlük olarak değiştirme alışkanlığı da önemlidir. Birçok farklı hastalığın baş göstermesine engel olan bu alışkanlık günün sonunda ihmal edilmeden tekrarlanmalı.

6- Beslenmeye Özen Gösterilmeli: Bunların yanı sıra beslenme faktörleri de doğrudan doğruya cinsel sağlığı etkileyen bir diğer önemli unsur olarak kayıtlara geçirilmektedir. Özellikle yeşil bitkiler tüketen kadınların vajinaları kendi kendilerini temizleme işlevlerini tam randımanlı olarak yerine getirmektedir.

 

Kadın Cinsel Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Cinsel Sağlıkta Kadınların Uzak Durması Gerekenler

Cinsel Sağlıkta Kadınların Uzak Durması Gerekenler

1- Vajina Temizliğinde Islak Mendil Önerilmiyor: Yaygın bir yanlış olarak cinsel ilişki sonrası ıslak mendil ile söz konusu temizliği yapmak uzman doktorlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Bunun yerine kuru bir mendil ya da duş alma seçeneği göz önünde bulundurulmalıdır.

2- Kadın Cinsel İlişkiyi Korunarak Yapılmalı: Korunma yöntemlerinden en az biri tercih edilerek cinsel sağlığı riske edecek tüm faktörlerden mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Korunarak cinsel birliktelik kurmak vücudun genel sağlığı için de önemlidir.

4- Stresten Uzak Durulmalı: Stres cinsel sağlığı doğrudan doğruya tehdit etmektedir. Stresten uzaktan kalmakta fayda bulunmaktadır.

5- Vajina Parfümlerine İtibar Edilmemeli: Aktif olarak satışa çıkarılan vajina parfümleri hiçbir yarar sağlamadığı gibi uzun vadede zarar vermektedir. Bu tür ürünlere itibar edilmemelidir.

 

Kadın Cinsel Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

Cinsel Sağlıkta Dikkat Edilmediği Takdirde Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

1- Vajinal Akıntı: Vajinal akıntı her beş kadından birinde hayatın bir döneminde görülen cinsel bir rahatsızlıktır. Yaşam standardını doğrudan doğruya aşağı seviyelere çeken bu rahatsızlıkta kaşıntı, yanma hissi gibi belirtiler mevcuttur. Cinsel sağlığına özen göstermeyen kadınlarda görülme ihtimali çok daha yüksektir.

2- Vajinal Mantar: Enfeksiyona bağlı nedenlerle vajinal mantar oluşumları cinsel sağlığı tehdit eden bir diğer hastalıktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kadınlar Nasıl Orgazma Ulaşır ? Kolay Orgazmın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın