Kanser’in tedavisi bulundu

Kanser'in tedavisi bulundu

BBC Türkçe kanalının ve yayın kurulunun bildirdiği habere göe Kanser tedavisi bulundu, Tedavi yöntemi, Glasgow Üniversitesi’nde geliştiridi. CICD (Kaspaz Bağımsız Hücre Ölümü) adı verilen yeni yöntemin tümörleri tamamen ortadan kaldırabileceği ve hastalığın tekrarlamasını önleyebileceği bildirildi.

 Araştırmanın sonuçları bilim dergisi Nature Cell Biology’de yayımlandı.
 Kemoterapi, radyoterapi ve immunoterapi gibi mevcut tedaviler, apoptosis olarak bilinen bir yönteme dayanıyor. Bu yöntemde, kaspaz adı verilen proteinler aktive edilerek kanser hücreleri öldürülüyor.

 ‘KALAN TÜMÖR HÜCRELERİ DE ÖLÜYOR’
 Ancak bu tedaviler yan etki riski içerdiği gibi, genellikle kanser hücrelerinin tamamını öldüremiyor ve bunun sonucu olarak hastalık tekrarlayabiliyor.
 Araştırmaya başkanlık eden Dr. Stephen Tait, “Tümörü tamamen gerileten bu yöntem, kanser tedavisinde çok daha etkili olabilir. Gerçekte, tedavide tüm tümör hücrelerini öldürmek gerekmiyor. Çünkü, kalan tümörü tamamen temizleyen ve dolayısıyla kanseri ortadan kaldıran bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardık” dedi.

 Uzmanlara göre apoptosisin aksine CICD yöntemiyle kanser hücreleri ölürken, bağışıklık sistemi imflamatuvar proteinlerle uyarılıyor. Bunun sonucunda, kalan tümör hücreleri de ölüyor. Araştırmada, laboratuvarda geliştirilen kalın bağırsak hücreleri kullanıldı. Ancak yöntemin diğer kanser türlerinde de kullanılabileceği belirtiliyor.

Kanser’in tedavisi bulundu

Bir önceki yazımız olan Miyom Sorunu Ve Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın