Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır, Kaç Kilo Verdirir?

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır, Kaç Kilo Verdirir?

Karpuz Diyeti Nedir?

Hem Türkiye’de hem de Dünya’da karşılaşılan en büyük sorunların başında kilo gelmektedir. Özellikle kadınlar yapıları gereği çok daha kolay kilo almaktadırlar. Sağlık problemlerinin yanında kişinin psikolojisini olumsuz olarak etkileyen kilo nedeni ile kadınların kendilerine olan güvenleri de azalmaktadır.

Sıcak havaların gelmesi ile beraber daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak isteyen kadınlar, özel diyetler ile bu amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadır. Ancak her diyet istenen sonucu vermez ve hayal kırıklığı yaşatır.

Son dönemlerde popüler olan diyetlerden karpuz diyeti, kısa sürede kilo vermeyi sağlaması ile birçok kadının ilgisini çekmiştir. Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan karpuz, şeker oranını dengelemesinin yanında vücudun su ihtiyacını da fazlası ile karşılar.

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır, Kaç Kilo Verdirir?

Mis gibi Adana karpuzu:)

Karpuz Diyetinin Etkileri Nelerdir?

Hızlı kilo vermek isteyenlerin son günlerde uyguladığı popüler diyetlerden biri olan karpuz diyeti, karpuzun çekirdeğinde bulunan laykopen sayesinde kalp ve prostat hastalıklarına da fayda sağlar.

Çok fazla oranda su içeren karpuz, spor yaparak diyet yapmayı düşünenlere yardımcı oluyor. 150 gram karpuz, ortalama olarak 45 kalori içermektedir. C vitamini açısından son derece zengin olan karpuz, vücudu zararlı maddelerden de korumaktadır. Vücudun C vitamini ihtiyacının % 20’sini karşılaması ile vazgeçilmez meyveler arasında yer alır.

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır, Kaç Kilo Verdirir?

Ferah ferah sulu sulu karpuz yiyerek kilo vermek mi dedi biri?

Karpuz Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meyve şekerlerinden früktoz içeren karpuz, aşırı şekilde tüketilmemelidir. Karpuz diyeti doğru bir şekilde uygulanmadığı zaman kilo vermek yerine kilo almanıza neden olmaktadır. Protein içeren yiyecekler diğer yiyeceklere göre çok daha uzun sürede sindirilmektedir. Bu sayede karbonhidratların da kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Kan şekerini dengelemek için karpuz – peynir ikilisi önerilir. Karpuz ile beraber tüketilen peynir, kan şekerinin çok daha yavaş yükselmesini ve yavaş düşmesini sağlar. Düzenli bir şekilde uygulanan karpuz diyeti ile haftada 5 kilo verebilirsiniz.

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır?

Menüde ağırlıklı olarak karpuz içeren karpuz diyeti, ek gıdalar ile beraber uygulanan bir diyettir. Magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan karpuz, A ile C vitamini de içermektedir. Diyet süresince vücudun ihtiyacı olan her türlü vitamin ve enerjiyi sağlar.

Karpuz diyeti bir hafta olarak uygulanmalıdır. Bu bir hafta içerisinde şeker, tuz ve yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır. Bu diyete bağlı kalarak ve öğün atlamayarak haftada 5 kilo verilebilmektedir.

Karpuz Diyeti Listesi

Kahvaltı:

1 dilim karpuz

1 dilim yağsız beyaz peynir

1 dilim kepek ekmeği

Ara öğün:

1 kase yağsız doğal yoğurt

Öğlen:

1 dilim karpuz

Akşam:

1 porsiyon tavuk göğsü

1 dilim kepek ekmek

Bol yeşillik içeren tuzsuz ve yağsız salata

Ara öğün:

1 dilim karpuz

1 haftalık olarak düzenlenen karpuz diyetine birebir uyulmalıdır. Listede verilen orandan daha fazla karpuz tüketilmemelidir. Karpuz şeker içeren bir meyve olduğu için fazlası zarar vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kilo Verme Yöntemleri başlıklı makalemizde kilo problemi ve kilo verme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın