Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

İster kadın olsun ister erkek her birey bakımlı ve hoş görünmek ister. Bu durumda da keratin bakımı önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Peki, keratin nedir ve keratin bakımı nasıl yapılır? Bakımlı ve hoş bir görünüme kavuşmak isteyenler için bu sorunun cevabı son derece önemlidir.

Keratin olarak adlandırılan madde dişlerde, tırnaklarda ve saçlarda bulunan bir çeşit proteinden ibarettir. Saçlar sahip oldukları esnek yapıyı keratin adı verilen protein sayesinde muhafaza etmektedir. Özellikle de saçlarını sık sık boyatan ve de çok fazla ısıya maruz bırakan kişilerin saçlarındaki keratin miktarı zaman içerisinde ciddi oranda bir azalmaya uğrar. Azalış gösteren keratinin beraberinde saçların dengesi bozulur ve saçlarda sertleşme ve incelmeler ortaya çıkar. Bunun neticesinde de saçlar birbirine dolaşık bir hal almaya başlar. Günümüz kadınlarının en çok karşı karşıya kaldığı büyük problemlerden biri de saçlardaki incelme ve birbirine dolaşık görünümün ortaya çıkmasıdır. Bundan dolayı evde yaptığınız bakımlara ilaveten ara sıra Keratin bakımı yaptırmanız saçlarınızın sağlıklı bir görünüme kavuşmasında önemli bir rol üstlenecektir.
Her kuaför müşterilerine farklı markanın keratin bakımını uygular. Ancak keratin bakımı yaptıracak olanlar için en iyi tercih silikon içerikle şişirilmemiş olan bir keratin markası olacaktır.

Keratin Bakımının Yapılış Aşamaları

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlar için keratin bakımı yaptırılırken ilk olarak saçlar özel bir şampuan kullanılarak yıkanır. Kullanılan şampuan, saç tellerinde mevcut durumda olan pulların açılmasını sağlayan bir etki yaratır. Saça uygulanan özel şampuan bir süre saçta bekletildikten sonra yıkanıp durulanır. Daha sonrasında ise saçtaki açılan pullar arasında oluşan boşlukların doldurulması için ”Keratin” yavaşça tutam tutam saça uygulanır.

Uygulama bittikten sonra ise 15-20 dk. kadar bir süre saçta bekletilir. Bu uygulama esnasında Klimazon benzeri ısı veren makinalarda bekleme zorunluluğu söz konusu bulunmamaktadır.

Sürecin tamamlanmasından sonra saçlar yıkanıp kurutulur ve saç ezilmeden ince bir kat fön çekme işlemi gerçekleştirilir. Uygulanan çok ince fönle dahi saçlar son derece pürüzsüz bir duruşa kavuşur. Keratinle doldurularak kapanan saç pulları kendisine ulaşan ışığı kırmadan yansıtır ve bu sayede keratin uygulanmış durumda olan saçlarınız eski görünümüne kıyasla çok daha ışıltılı bir duruş sergiler.

Bakım Sonrası Saça Yüksek Isı Uygulamak Zararlı Mıdır?

Özellikle de saça keratin bakımı yaptırılmasından sonra yüksek ısı ile saça fön çekmek ve ya press yapmak, ısıya karşı son derece dayanıksız bir özellik barındıran keratin moleküllerinin ciddi bir zarar görmesine sebep olur ve netice olarak da yapılan keratin bakım uygulaması tamamıyla boşa gitmiş bir çabaya dönüşebilir.

Keratin Hakkında Neler Dikkat Edilmeli?

Gerçekleştirilen Keratin bakımı her saça aynı seviyede etki etmemektedir. Eğer saçınız çok ince telli bir yapıya sahipse ve de işlem görmemiş durumdaki sağlıklı bir saç ise keratin bakımı saçınızda ağırlaşmaya neden olabilir. Uygulanan keratin bakımı daha çok yıpranmış durumda olan saçlarda çok daha olumlu bir etki eder ve saçı toparlayıcı bir sonuç ortaya koyar.

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin bakımı ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli husus: İpeksi yumuşaklıktaki bir saça sahip olmaktan ziyade, son derece sağlıklı ve pürüzsüz görünümlü bir saça sahip olmanızı ağlıyor olmasıdır. Bundan dolayı keratin bakımı yaptırdıktan sonra saçlarınız ipek gibi olmadı endişesi yaşamayın. Çünkü bu işlemin esas gayesi;

” Kimyasal uygulamalar neticesinde yıpranmış ve elastik bir hale gelmiş olan saçları sertleştirerek toparlanmasını sağlamaktır. Aslında keratin olarak adlandırılan madde de tırnaklarda ve saçlarda mevcut durumda olan sert bir protein türü olma özelliği taşır. Saçlarınızda açma işlemi bulunmuyorsa ve ya perma – açma uygulamaları için saçlarınızı daha da güçlü bir hale getirmek istiyorsanız bu durumda keratin bakımlarına önemli ölçüde ihtiyacınız söz konusu olmaz.”

Hangi Durumda Keratin Bakımı Yaptırılmalı?

Eğer saçlarınız son derece yıpranmış bir durumda ve de uç kısımları adeta saman gibi bir görünüm kazanmış halde ise fakat buna rağmen saçınızı kestirmeyi de hiç istemiyorsanız bu durumda Keratin bakımını yaptırmanız sizin için son derece uygun ve kurtarıcı bir tercih olacaktır. Keratin bakımı saçlarınız toparlanıncaya kadar 5 yıkama işleminde bir yapılması önerilmektedir. Sağlıksız bir durumda olan saçınız keratin uygulaması ilke toparlanma sürecini tamamladıktan sonra ayda bir ve ya iki ayda bir uygulatılıp işlem yapılan saçınızı olumsuz nitelikteki dış etkenlere karşı korumanızda yarar olacaktır. Keratin uygulamasından sonra evinizde de saçınıza iyi gelecek nitelikte kaliteli bir şampuan + maske ve serum uygulaması devam ettirmeniz durumunda saçlarınız beklediğinizden çok daha sağlıklı, dolgun ve ışıltılı görünüm sergilemeye devam edecektir.

Keratin Uygulaması Nerede Yaptırılmalı?

Saçınıza sağlık ve ışıltı kazandıracak nitelikte bir keratin bakımı yapımı neredeyse her kuaförde rahatlıkla mümkün olmaktadır. Fakat yine de güvenilir ve hizmet kalitesine güven duyduğunuz, saçınızın bakımı için kullandığı malzemelerin orjinal olduğundan şüphe duymadığınız yerlerde yaptırmanız çok daha faydalı bir sonuç elde etmenize önemli bir katkı sağlayacaktır

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Uygulanan keratin bakımlarının fiyatını daha çok kuaförler belirliyor olsa da ortalama olarak 50-100 TL arasında bir fiyata ulaşabiliyor. Saçların sağlıklı bir yapıya kavuşmasında önemli bir rol üstlenen keratin bakımını evde de deneyebilirsiniz. Fakat tek başınıza kolaylıkla ve doğru bir şekilde iyi bir sonuç elde edebileceğiniz nitelikte bir işlem olma özelliğine sahip olmadığının bilinmesinde büyük bir yarar olacaktır. Bundan dolayı da işlem esnasında ya yanınızda bu uygulamayı yapabilecek birini bulundurmayı tercih etmeli ya da kuaföre yaptırmalısınız.

Keratin Uygulaması İle İlgili Bir Dipnot: Keratin içeren saç maskelerinin saça periyodik aralıklarla uygulanmasının en önemli sebebi, kimyasal işlemler neticesinde saçlarda oluşan ve tahribatların neticesindeki mevcut protein zincirlerinin onarılmasıdır. Keratin olarak adlandırılan madde de nihayetinde bir protein olduğundan dolayı ve de saçın yapısında da doğal olarak bulunuyor olması sebebiyle bunu tekrar saça uygulamak yararlı olacaktır.

Son zamanlarda bir hayli popüler bir duruma gelmiş olan Hindistan cevizi yağı saçın normalde olduğundan çok daha yumuşak bir yapıya sahip olmasına önemli bir katkı sağlar fakat saçın kaybetmiş olduğu proteini saça geri yükleyemez. Bu yağları kullanmayı bırakmanız halinde saçınız yine eski halini geri kazanır. Bundan dolayı yıpranmış ve tahrip olmuş durumdaki saçlarını onarmak amacıyla hindistancevizi yağının yerine protein içeriği bakımından zengin nitelikte olan yumurtayı saçınıza sürmeniz çok daha doğru ve yararlı bir tercih olacaktır.

Böylelikle evde ve kendi imkanlarınızla bakımlı ve doğal yumuşaklığa sahip olan bakımlı saçlara kavuşabilirsiniz. Ancak kalıcı ve çok daha uzun süreli sağlıklı kalacak saçlar için keratin bakımı yaptırmak en doğru tercih olacaktır. Böylelikle dış etkenler nedeniyle yıpranmış, matlaşmış saçlarınızı ışıltılı ve canlı görünüm sergileyen saçlara kavuşturmuş olursunuz. Böylelikle kesmeye kıyamadığınız saçlarınızın arzu ettiğiniz güzel görünüme kavuşmasıyla birlikte kaybetmiş olduğunuz öz güveninize de yeniden kavuşmuş olursunuz.

İster erkek olun ister kadın, keratin bakımı içeriği güvenilir olması şartıyla sağlıklı ve ipeksi uzun saçlar için belirli aralıklarla yaptırmanız, arzu ettiğiniz saçlara her zaman sahip olmanıza önemli bir katkı sunacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesine Karşı 3 Kesin Çözüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın