Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınabilinir mi?

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınabilinir mi?

Kızlık zar, vajen girişinin yaklaşık 1-2 santimetre ilerisinde yer alan perdedir. Zar, adet kanamasına izin vermek için bir boşluğa sahiptir ve vajenin girişini tamamen kapatmamaktadır. Bu bölgede yer alan boşluk

kızlık zarı
çeşitlerindeki farklılığın temel sebebidir. Zardaki çeşitlilik hem kızlık bozulma sürecini hem de ilk ilişki sırasındaki kanama miktarını etkilemektedir. Kızlık zarı cinsel birliktelik dışında; ağır egzersizler, sert düşme veya bu bölgedeki diğer travmalar sebebiyle bozulabilmektedir. Kızlık zarıyla ilgili en merak edilen sorular ise zar çeşitleri ve bakireyken hamile kalınabilir mi sorularıdır.

KızlıkZarı Bozulmadan Gebelik Oluşabilir mi?

Toplumda kızlık zarı bozulmadan hamilelik oluşamayacağına dair büyük bir yanılgı yayılmıştır. Ancak kızlık zarı bozulmasa bile bazı durumlarda kişinin hamile kalabilme ihtimali bulunmaktadır. Buna göre sürtünme olarak tabi edilen yakınlaşmalarda ya da vajen girişine yakın boşalma durumlarında hamilelik oluşabilmektedir. Sperm, hareket yeteneğine sahip bir hücre olduğundan vajen yakınından içerisine gidebilme yeteneğine sahiptir. Bu sebeple vajina bölgesine sperm bulaşması durumları hamilelik oluşmasında yeterli bir faktördür.


Esnek kızlık zar taşıyan kadınlarda kızlık zar ı ilişkiden sonra bozulmamaktadır. Bu zar çeşidine sahip kişilerde de gebeliğin yine kızlık zarı bozulmadan oluştuğu kabul edilmektedir.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı çeşitleri; yuvarlak halkalı, bölmeli, delikli, yarımay ve deliksiz olarak sıralanabilmektedir. Bu çeşitler arasında en sık rastlananı yuvarlak halkalı kızlık zarıdır. Kadınların neredeyse %90’ı vajen girişinde yuvarlak delikli bu normal zara sahiptir. Yuvarlak halkanın fazla geniş olduğu durumlarda zar, esnek olarak isimlendirilmekte ve ilişki sırasında kanama görülmemektedir.

Delikli ve bölmeli kızlık zarları en nadir rastlanan türler arasındadır. Delikli kızlık zarının ortasında birden fazla delik bulunurken, bölmelide zar ortadan ikiye ayrılmaktadır. Her iki zar tipinde de ilişki esnasında aşırı kanama ya da ilişkiye girilememe problemleri ile karşılaşılmaktadır. Deliksiz kızlık zarı, ergenliğe giriş ile birlikte fark edilmektedir. Vajen girişindeki bu kapalılık adet kanamasının akışını engellemekte ve bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Deliksiz kızlık zarları ancak cerrahi müdahale ile açılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Mümkün mü?

Kızlık zar bozulduktan sonra onarılabilmektedir. Zarın tekrar onarılması işlemine hymnoplasti adı verilmektedir. Flep ve geçici olmak üzere farklı iki kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Flep yönteminde; zar çevresindeki kalıntılar kaldırılıp, yerine yeni bir zar getirilmektedir. Buradaki yapının kanlanmasını vajen dokusu sağlamaktadır. Flep ile zar dikimi sonrasında ilişkiye ne zaman girildiğinin bir önemi bulunmamaktadır. İlişkiye dikim sonrasında ne zaman girilirse girilsin kanama olmaktadır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınabilinir mi? Geçici kızlık zarı dikimi ise flep yöntemden biraz daha farklıdır. Bu yöntemde kızlık zarının bozulmasıyla kalan dokular dikilmektedir. Dokuların dikilmesinde görünmez dikiş ipleri kullanılmaktadır. Geçici kızlık zar işlemi ile en fazla 3 gün süreyle kanama görülmektedir. İlişki bu süreçten sonra yaşanırsa bu esnada kanama olmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Burun Kanaması Sebepleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Hamilelikte Burun Kanaması Sebepleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın