Lüks Tüketim Ve Moda İlişkisi

Lüks Tüketim Ve Moda İlişkisi

Lüks Tüketim Ve Moda İlişkisi

Bazı kriterler ön plana çıkarılmak suretiyle lüks tüketim, moda ve güzellik ürünleri endüstrisinde kendine has dinamiklerini ortaya çıkarır. Güncel olaylarla birlikte ele alınan bu döngü kalite, moda akımları ve tasarımlar ile birlikte marka kültürü altında global bir etkiyle gerçekleşir. Ürün tasarımları, lisans hizmetleri ve satış ve dağıtım gibi etmenler ise lüks tüketimin arz talep üzerindeki etkisini daha güçlü bir şekilde hissettirir. Özellikle dünya çapında önemli moda sektörlerinde başlayan akımlar, ilk olma özelliği ile birlikte lüks tüketim üzerinde büyük bir etkiye sebep olur.

Moda sektöründe lüks tüketime büyüten etmenler

Bazı etmenler moda sektöründe lüks tüketimin paralel olarak artış göstermesine sebep olur.

 • Öncelikle sosyal medyanın bu konuda büyük bir gücünün olduğunu söylemek gerekir. Ünlü kişilerin tercih ettiği giyimleri örnek alırken, fiyatları ne olursa olsun en azından dolaplarda birer tane olması büyük bir önem taşır.
  -Dünyanın en ünlü moda tasarımcılarının yeni sezonda piyasaya sunduğu giyim örnekleri lüks tüketimin artışına sebep olur. Zira kaliteli kumaş ve malzeme yapısı altında üretimleri gerçekleştirilen lüks tüketim çeşitleri, modanın bu yönde artmasına sebep olur.
  -En kalitelisine kavuşmak ve çevreye bunu göstermek ise kriterler arasında yer alır. Bu konudaki uzmanlara göre büyük markaların tercih edilmesindeki en önemli etken, insanların çevresine sunmayı arzuladıkları etkidir.

  Lüks tüketim ile moda ilişkisi paralel olarak seyreder


  Başta ekonomik kriterler ve güncel olaylar olmak üzere farklı etkenler lüks tüketimini moda ilişkisi arasındaki paralel hareketin yönünü belirler. Ekonomik kriz ya da dünya çerçevesindeki önemli olaylar lüks tüketimin azalmasına etki yaparken modanın da bir süre duraklamasına sebep olur. Ancak daha refah bir yaşam içerisinde olan sosyal toplumlarda lüks tüketim çoğu zaman aşırıya bile kaçabilir. Bu da moda sektörünü tetikler ve moda uzmanları ile birlikte, her sene yeni sezon eşliğinde büyük markalar daha fazla ürünü piyasaya sunar.

  Lüks tüketim ve modanın seyri
  Lüks giyim markalarının dijitalleşmesi ve birçok farklı kanal çerçevesindeki perakendecilik artış gösterdikçe, lüks tüketim paralel olarak büyür. Nitekim burada dağıtım ile birlikte insanlara ulaşımın etkisi çok büyüktür. Ne kadar fazla bir kesime ürün ulaşımı gerçekleşirse, lüks tüketim buna bağlı olarak kendisini geliştirmeye devam eder. Özellikle internet üzerinden lüks markaların insanlara kısa süre içerisinde ulaştırılması, bu konuda tüketimi arttırırken moda tasarımcıları tarafından yeni modellerin ortaya çıkarılmasına olanak tanıyor.

  Lüks Giyimin Türkiye’deki yeri

 • Nüfus oranına bakıldığı zaman Avrupa’ya göre lüks giyim konusundaki talep Türkiye’de daha fazla gerçekleşiyor. Özellikle büyük markaların internet aracılığıyla sunduğu ürünler, bu konudaki uzmanlara göre standart olarak müşterilere sunulduğu için, Türkiye lüks giyim sektöründe global oyuncuları göre bir adım öne çıkmış durumdadır. Alım gücü ne kadar artış gösterirse lüks tüketimdeki çeşitlilik ve moda akımı ona göre yön alıyor.
Lüks Tüketim Ve Moda İlişkisi
Lks tüketim, moda ve güzellik ürünleri

Bir önceki yazımız olan 2018 Gözlük Modası ve Modelleri başlıklı makalemizde 2017 gözlük modası, 2018 Gözlük Modası ve 2018 güneş gözlüü modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın