Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Bitkisel Tedavi)

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Bitkisel Tedavi)

Mide bulantısı dönem dönem herkesin başına gelen ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Mide bulantısı neden olur sorusuna en doğru cevabı bularak sıkıntı yaşanan durumlarda etkili ve kalıcı çözümler bulunabilir. İlaçlara başvurmadan önce doğal yöntemlerle sorunu gidermeye kalkışarak daha verimli bir sonuç elde edilebilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Bitkisel Tedavi)

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide Bulantısına Neden Olan Sağlık Sorunları Nelerdir?

Tek başına bir hastalık olarak tanımlanamayacak olan sürekli mide bulantısı yaşam alanlarında alınacak tedbirler ve doğal malzemelerle hazırlanan içecekler yardımıyla geçirilebilir. Buna rağmen konunun uzmanı bir hekim tarafından tedavi edilmesi gereken hastalıkların yan etkisi olarak da mide bulantısı sorunuyla karşılanabilir. Bunlar arasında ilk akla gelenler;

* Sindirim sistemi iltihabı

* Gıda zehirlenmesi

* Kullanılan ilaçların yan etkisi

* Gastrit

* Migren ve

* Apandisittir.

Alkol ve tütün bağımlılığı, hamilelikte mide bulantısı, taşıt tutması, duygusal değişimler, regl dönemi ve depresyon kısa süreli olsa da etkili bir mide bulantısı sıkıntısı yaşanmasına neden olabilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Bitkisel Tedavi)

Mide bulantısı ve kusma

Mide Bulantısı Yaşandığında Alınacak Önlemler

Temiz havada kısa bir yürüyüş ya da bulunulan ortamda kapı veya pencere alarak temiz havayla temas en etkili çözümler arasında gösterilebilir. Mide bulantısı yaşanırken ağız yerine burundan nefes alarak kısa vadede beklenen sonuç alınabilir. Mide harekete geçen asidik yapının yatıştırılabilmesi için su tüketmek ve tuzlu bir şeyler yemek faydalı olacaktır. Bu süreçte keskin kokulardan ve parfüm kullanımından uzak kalmak gerekir.

Araçla yolculukta ya da seyahatte mide bulantısından şikayetçi olan kişilerin çantalarında mutlaka sevdikleri hoş aromalı bir şeker bulundurması gerekir. Fındık ve badem mide bulantısına en iyi gelen kuru yemişler arasında sayılabilir. Mide bulantısının hafif hafif başladığı durumlarda yemek yiyecek olanların;

 

* Yağlı yiyecekler tüketmekten kaçınması

* İçeceklerini yudumlar halinde tüketmesi

* Yemekten sonra hareket etmesi

* Aşırı sıcak sıvı almaması

* Alkol kullanmaması önerilir.

 

Sindirim Sistemi iltihabı:

Viral enfeksiyonlar mide bulantısının en sık görüldüğü sağlık sorunlarıdır. Bulantıya kusmanın, baş ağrısının, ishal ve ateşin eşlik etmesi halinde enfeksiyondan şüphelenilebilir. En az 1 gün sürecek olan sıkıntılar ağır vakalarda 2-3 güne kadar uzayabilir.

Gıda zehirlenmesi

Bozuk yiyeceklerin ya da bakteri üremiş gıdaların tüketilmesinin ardından görülür. Yemekten yaklaşık olarak 5 saat sonra sıkıntıların başlıyor olması gıda zehirlenmesi riskini akla getirir. Sorun kusmanın ardından birkaç saat içinde tamamen etkisini kaybedebilir.

Kulak sorunları

Vertigo ve iç kulak iltihabı mide bulantısına neden olan sağlık sorunları arasında yer alır. Denge bozukluğunun tetiklediği bulantılar özellikle araç içi yolculuklarda en üst seviyeye ulaşır. Bu durum hakkında daha önceden deneyim sahibi olan kişiler bulantı bandı veya hekimin yazacağı bir ilaç eşliğinde sorunsuz bir yolculuk planlayabilir.

Laktoz intöleransı

Süt ve süt ürünlerini kolay sindiremeyenler bazı ürünleri tükettikleri zaman mide bulantısıyla karşı karşıya kalabilirler. Keçi sütü ya da laktozsuz ürünler ciddi bir tedbir olarak düşünülebilir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler Hangileridir?

Kusmaya iyi gelen yiyecekler ve içecekler arasında bilinen en etkili seçenek nane&limon karışımıdır. Gerek aroması gerekse tadıyla birkaç yudumdan sonra çayın etkisi kendini göstermeye başlar ve bir rahatlama görülür. Özellikle aşırı yemek tüketimi ve üşütmenin ardından görülen sorunlarda bir fincan suya atılacak bir tutam taze nane, 1-2 dilim limon ve 1 kesme şeker kaynatılarak içilebilir. Tüketimin çay ılınınca ve yavaş yavaş yapılması tavsiye edilir. Lavanta ve zencefil kokusu, kekik, pelin otu, ıhlamur, muz ve anason tohumu mide bulantısına iyi gelen bitkiler arasında ilk akla gelenlerdir.

Hayatı zora sokan bir problem olan mide bulantısı, pek çok farklı nedenle ortaya çıksa da sonuçları açısından herkes için endişe vericidir. Organik mide bulantısı olarak tanımlanan durum ise farklı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Herhangi bir nedene bağlı olmadan stresli bir ortamda midenin bulanması halinde derin nefes almak ve açık havada yürüyüş yapmak etkili sonuçlar verecektir. Kekik çayı, tuzlu kraker, elma, sarı leblebi, haşlanmış patates, pirinç lapası ve özellikle kolonya koklamak aniden ortaya çıkan ve bir dış etkene bağlı olduğu sanılan durumlarda etkili sonucun alınması için tüketilmelidir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Bitkisel Tedavi)

Mide bulantısına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Yaşanır?

Gebelikte bulantı ve kusma her şeyin yolunda gittiğinin ve bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünün habercisidir. Süreç içerisinde mide bulantısı iyi bir haber olarak algılanamaz ve anne adaylarının zor anlar yaşamasına neden olur. Gebe kadınların yaklaşık olarak %50’sinde özellikle sabah bulantısı olarak tanımlanan durum yaşanır. Hamilelikle birlikte artışa geçen östrojen hormonu, koku hassasiyeti ve kırılganlığı beraberinde getirir. Hafif yakınmalarla başlayan durum gebeliğin 15.haftasına kadar düzenli olarak artarak kendini hissettirmeyi sürdürür. Dinlenme, yavaş hareket etme, aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınma, kafein kullanımının kısıtlanması ve midenin uzun süre boş bırakılmaması bulantının önlenebilmesi için uygulanabilir.

Mide bulantısına; göğüs ağrısı, çarpıntı, karın krampı, kanlı tükürük, bulanık görme, soluk beniz, bayılma ve algıda karmaşa eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden en yakın sağlık kurumunun acil bölümüne başvurulması gerekir. Sürekli bir mide bulantısı olması halinde dahiliye doktoruna gidilmesi tavsiye edilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Bitkisel Tedavi)

Hamilelikte mide bulantısı

Psikolojik Mide Bulantısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yapılan klinik araştırmalar mide bulantısı sorununun en az %70’lik kısmının psikolojik olduğun net bir şekilde ortaya koymuştur. Sürekli olarak mide bulantısından şikayet eden ve hayatlarında bir şeyler ters giden kişilerin özellikle stresten uzak kalması tavsiye edilir. Günümüzde bu pek mümkün gibi görünmese de kişi alacağı tedbirlerle zaman içinde kendini daha iyi hissedebilir.

* Aile içi sorunlar

* İş veya okul hayatında beklenmeyen gelişmeler

* Trafikte geçirilen zaman ve

* Sıradan tartışmalar psikolojik mide bulantısı nedenleri arasında sayılabilir.

Strese bağlı kaygı bozukluğunun en temel belirtisi olan mide bulantısı ve kusmanın yaşanması halinde kişinin profesyonel bir destek alması önerilir. Bu sorunla baş etmeye çalışanların kendilerini iyi hissedecekleri kişilerin yanında veya mekanlarda bulunmaya özen göstermesi son derece önemlidir. Stres anında vücut tarafından salgılanan hormonlar mide bulantısının tetikleyicisidir. Stres seviyesinin artmaya başladığı durumda su tüketiminin de artması ve mümkünse bulunulan ortamdan uzaklaşılması en doğru yaklaşımdır. Kavga, yüksek ses, karanlık ortamlar ve gürültü insanı önce yorar ve zaman içinde mide bulantısı kendini gösterir. Bu durumda sakin kalabilmek, eli dirseklere kadar ve yüzü ense dahil olmak üzere yıkamak ferahlık ve rahatlama sağlayabilir.

Midenin farklı sebeplerden dolayı kasılması halinde ortaya çıkan bulantı ve bunu destekleyen kusma, yemeklerin yemek borusundan yukarı çıkarak dışarı atılmasıyla son bulur. Bu tersine yolculuk insanı çok fazla zorlar ve yorar. Bebek ve çocuklarda yaşanan kusma sorunlarında dikkatli olmak ve süreci yakından takip ederek doktoru bilgilendirmek gerekir. Bu dönemde anne sütü kaybolan sıvının yeniden alınmasını sağlayan en doğru gıdadır. Hazımsızlık gibi yakınmalar da mide bulantısını tetiklese de bitki çayları yardımıyla hafif sıkıntılar ortadan kaldırılabilir. Devam eden süreçlerde durumu ciddiye almak ve ilgili bir hekime danışmak en doğru yaklaşımdır. Kusmanın ardından görülecek halsizlik, iştahsızlık, kulak çınlaması, ensede zonklama, karın ve baş ağrısı ise normal karşılanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Diş Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? (Detaylı Rehber) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın