Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!

Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!

Hamilelik dönemi kadınların hem fiziksel hem de duygusal olarak değişim gösterdikleri bir dönemdir. Vücutta kendini göstermeye başlayan hormonsal değişiklikler, göğüslerde meydana gelen dolgunluk ve şişlik hissi, eskiye oranla daha düşük kan değerleri, artan kan üretimi ve bunun sonucunda oluşan yorgunluk hamilelik döneminde yaşanan değişimlerden birkaçıdır. Bunun yanında kişinin değişen yiyecek istekleri, çok sık tüketmediği bir besini istemesi, canının çekmesi gibi durumlarda hamilelik belirtileri arasındadır.

Hamile kalan kişinin koku alma duygusunun artması, kokulara karşı hassaslaşması, ağır yemek kokularına, baharatlara, parfüm ve diğer kimyasal kokulara karşı gösterdiği tepkiler, kusma isteği hamileliğin göstergelerindendir. Birçok kadın hamile olduğu dönemde sezgisel olarak pek çok şeyi hissetme eğilimindedir.

Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!
Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!

Kolay Hamile Kalma Yöntemleri

Çocuk sahibi olma planı yapıldıktan sonra birçok kadın gebe kalmak için ellerinden geleni yapmaya çalışır. Fakat hamile kalmanın her zaman bir anda gerçekleşmeyeceğini ve zaman alabileceğini unutmamak gerekir. Hamile kalmak birkaç ay ve daha uzun sürebilir. Bunun için endişelenmek yerine denemeye devam edilmesi gerekmektedir. Hamile kalmak için spermin yumurtayı döllemesi gerekir.

Hamilelik döllenmiş embriyonun rahim duvarına takıldığı ve 9 ay sonunda bir bebeğe dönüştüğü bir süreçtir. Kolay hamile kalmak için doğurganlık yani yumurtlama seviyenizin yüksek olması gerekmektedir. Doğum kontrol ilaçları bir süre kullandıktan sonra yumurtlamanın düzenlenmesini sağlar ve hamilelik için vücudunuzu hazır hale getirir. Doktor kontrolü ile gerçekleşen bu dönemden sonra doğum kontrolü kullanmayı bıraktığınızda kolaylıkla hamile kalabilirsiniz.

Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!
Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!

Kadınlarda fazla vücut yağına sahip olmak, normal olarak ovülasyonu zorlaştıran bir durumdur ve bununla birlikte hamile kalma ihtimali daha da zorlaşır. Doktorun uygun bulduğu kiloda olmak ve bunun için diyet ve spor programı oluşturmak sağlıklı hamile kalmanıza yardımcı olacaktır.

Geceleri 7-8 saat kesintisiz aralıklarla uyumak daha fazla yumurtlamaya yardımcı olabilir. Düzenli uykuda doğurganlığı arttıran durumlardan biridir.

Meyve ve sebzeler, tahıllar C ve E vitaminleri hem kadın hem de erkek doğurganlığını arttıran besinlerdir. Ayrıca çalışmalar günde bir avuç ceviz tüketmenin sperm kalitesini arttırdığını göstermiştir. Her gün sağlıklı yağlar tüketmek ve trans yağlardan uzak durmanın doğurganlığı arttırdığını göstermiştir. Hayvansal gıdaların yanında bitkisel protein kaynaklarını tüketmenin de kısırlık riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Stres birçok sağlık problemine neden olduğu gibi hamileliği de etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Stres düzeyiniz çoğaldığında hamile kalma oranınız azalır çünkü stresli hissettiğinizde hormonlarınızda değişiklikler meydana gelir. Bu yüzden hamile kalma sürecinde stresten olabildiğince uzak durun. Stres erkeklerin doğurganlık seviyelerine de etki etmektedir.

Erkeklerin sıkı iç çamaşırı giymekten kaçınmaları gerekmektedir. Sağlıklı bir sperm üretilmesi için testislerin doğru sıcaklığının korunması oldukça önem taşır.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki günde 500 miligramdan fazla kafein alan kadınların gebe kalma süreleri az kahve tüketen ya da hiç tüketmeyen kadınlara göre daha uzun sürmektedir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeniz hamile kalmanızı her zaman daha da kolaylaştıracaktır.

Doğal takviyeler almakta doğurganlığın artmasına ve hamile kalmanın kolaylaşmasına sebep olur. Arı poleni, arı sütü, arı propolis hem kadın hem de erkek doğurganlığını arttırır.

Hamile Kalma Dönemleri

Hamile kalamamanın en büyük nedenlerinden bir tanesi kişinin tam olarak ne zaman doğurgan olduğunu bilmemesidir. Hamile kalma olasılığını arttırmanın en önemli yollarından biri hamile kalma dönemlerinizde yani yumurtlama dönemlerinizde cinsel birlikteliğe girmek ve o dönemde döllenmeyi planlamaktır.

Her kadının vücudu birbirinden farklıdır ancak yumurtlama genellikle adet döneminin başlamasından yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Bir yumurta serbest bırakılmasından yaklaşık 1 gün sonra yumurtlar (yaşar) ve sperm ise cinsel ilişkiden yaklaşık 6 güne kadar vücutta yaşayabilir. Bu yüzden kadınlar genellikle adet döngülerinin başlamasından itibaren yaklaşık 7 gün boyunca verimli olurlar. Bu dönemlerde partnerleri ile birliktelik yaşamaları hamile kalmalarını kolaylaştıracaktır.

Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!
Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!

Her bir kadının adet döngüsü çok düzenli ve sistemli olmayabilir. Özellikle daha genç yaştaki kadınların adet döngüleri aydan aya değişkenlik gösterebilir. Kişi hamile kalma dönemini kendi adet düzenine göre bir sistemde takip etmelidir. Birçok insan yumurtlama dönemini anlayabilmek ve zamanına göre hamile kalma çalışmalarında bulunmak için adet döngüsünü ve doğurganlık belirtilerini takip eder. Bu duruma doğurganlık bilinci denir. Bu dönemler hamile kalmak için kullanıldığı gibi hamileliği önlemek içinde kullanılır.

Hamile kalma dönemlerini takip etmek için ve doğurgan olduğunuz zamanları tespit etmek için doğurganlık tablosundan yararlanabilirsiniz. Bu tablo adet döngünüzü ve doğurganlık zamanlarınızı takip etmenizi kolaylaştıracaktır. Bunun yanında yumurtlama tahmin kitlerini de kullanabilirsiniz. Bu test size yumurtlama zamanlarınızı bildirir.

Yumurtlama döneminden hemen önce cinsel birliktelik yaşamak yumurtalamanın olduğu anda yumurtanızı karşılamak hamile kalma şansınızı büyük ölçüde arttırır. Doğurganlık dönemi bittiğinde de haftada birkaç kez birlikte olmaya devam edin. Yumurtlama döngünüzün uzunluğu aydan aya değişkenlik gösterirse en verimli zamanınızı kaçırmamış olursunuz.

Hamile Kalma Pozisyonları

Her spermin bir yumurtası vardır. Doğru olanların eşleşmesi ile hamilelik oluşur. Spermler insan vücudunun terk ettikten sonra beş güne kadar yaşayabilirler ancak çok uzun süre dışarıda hayatta kalmazlar. Bu yüzden spermin vajinada kalmasını sağlamak ve hamile kalmak için bilinen birçok efsane vardır. Bunlardan bazıları ise farklı pozisyonları önerir. Her ne kadar bunların doğruluğunu kanıtlayan çalışmalar olmasa da deneyip başarılı olanların hikayedir bunlar.

Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!
Nasıl hamile olunur? Kolay hamile kalma yöntemleri!

Bazı pozisyonlar spermin daha çabuk yayılmasına sebep olacağı için hamile kalma ihtimalini arttırabilir. Hamile kalmayı kolaylaştıran bir diğer durumda cinsel birliktelikten hemen sonra yatakta uzanmaya devam etmektir ya da bir süre boyunca kalçaları ve bacakları yüksekte tutmaktır. Sırt üstü uzanıyorsanız vajinanız aşağı doğru eğilir bu da spermin geçmesini kolaylaştırır. Cinsel ilişki sırasında pelvisinizin altına bir yastık koymak vajinanın yukarı eğimini arttırır ve spermin yumurtanıza doğru ilerlemesini kolaylaştırır.

Cinsel ilişkiden sonra yatmak aynı zamanda spermin vajinanızda ve rahim boyunda daha uzun kalması demektir. Bu durum da hamile kalmanızı kolaylaştırır. Hamile kalmayı kolaylaştıran pozisyonlar şu şekilde sıralanabilir.

Partneriniz sırtı göğsünüze doğru olacak şekilde size doğru eğilir. Daha iyi bir denge sağlamanız için kafanızın altına yastık kullanabilirsiniz. Bu dağ pozisyonu spermin daha derine ulaşmasına ve daha hızlı hareket etmesine izin verdiği için hamile kalmak için etkili pozisyonlardan bir tanesidir.

Kaşık pozisyonu olarak adlandırılan bu pozisyonda, yan olacak bir şekilde uzanmanız gerekmektedir. Partnerinizin size arkadan yaklaşması ve üst bölgenizin daha kıvrımlı olması, kaşık şeklini almanız gerekmektedir. Bu pozisyon, leğen kemiğin 90 dereceden bir açı ile eğilmesini sağlar ve bununla birlikte partnerinizin spermlerinin size daha iyi ulaşılmasına yardım eder.

Cinsel birliktelik sırasında kadının bacaklarını partnerinin omzuna atması ve bu şekilde bir bükülme pozisyonu spermin olabildiğince rahim ağzına yaklaşmasına olanak sağlar. Bu pozisyon aynı zamanda G noktasına ulaşmaya da yardımcı olur ve gebe kalmanızı sağlar.

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için ayakta veya oturarak cinsel birliktelikten uzak durun. Yer çekimi nedeni ile bu pozisyonlarda sperm vajinadan uzaklaşacaktır ve hamile kalmanız daha da zorlaşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kadın Cinsel Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın