Oral seks ile hastalık bulaşır mı?

Oral seks ile hastalık bulaşır mı?

Oral seks ile hastalık bulaşır mı?

Oral seks; cinsel ilişki esnasında partnerinin ağız, dudak ve dil aracılığı ile penisinin veya vajinasının uyarılması ile tanımlanır. Özellikle 18-45 yaş arası seksüel açıdan aktif olan bireylerin, %85’inin karşı cins ile en az bir defa oral seks yaptığı düşünülmektedir. Heteroseksüel ve aynı cinsiyette çiftler arasında da oral seks yaygındır.

Oral Seksin Sakıncaları Nelerdir?

Öncelikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar başta olmak üzere pek çok infeksiyon, oral sex ile bulaşabilir. Hem cinsel organlar hem de ağız bölgesi mikrop almak için çok müsait bölgeler olarak bilinirken cinsel yolla bulaşan hastalıkların mikropları da ciddi şekilde hastalık yapabilir. Çok dikkat edilmese de ağızdaki yaralar, iltihaplı dişler ve ağızdaki mikropların kana karışması için şartlar çok uygundur.

Hangi Hastalıklar Oral Seks ile Bulaşır?

Oral sex ile başta frengi, bel soğukluğu, HIV virüsü ve klamidya bulaşma ihtimali yüksek olan hastalıklardandır. Ayrıca genital enfeksiyonlar ve diğer enfeksiyonlar da bulaşabilir ve kana karışarak ciddi bir tedavi gerektirebilir. Bu nedenle çok önemli tedbirlerin alınması söz konusu olmalıdır.

Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Oral seks ile hastalık bulaşır mı?

Kondomsuz oral seks

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların oral sekste bulaşamayacağı algısı yanlış olması nedeniyle bu cinsel ilişkide de korunmak gereklidir. Öncelikle cinsel partnerinizin herhangi bir hastalık taşıdığından şüpheleniyorsanız asla korunmalı da olsa cinsel temasta bulunmamalısınız. Ancak bu durumdan eminseniz ama yine de tedbirli olarak cinsel ilişki ve oral seks yapmalısınız. Penis ile oral seks için kaygan olmayan kondom kullanabilirsiniz. Vajinada oral seks için ise diş barajını tercih etmelisiniz. Kare şeklinde bir prezervatifi açıp keserek, temasta bulunacak ağız ile partnerinizin vajinanın arasına koyabilirsiniz. Pek çok hastalık herhangi bir bulgu vermeden taşıyıcı olarakta veya hasta olarakta toplum içinde vardır ve fark edilmeyebilirler.

Oral Seksin Bilinmeyen Yanları

Öncelikle oral sex asla sapkınlık veya anormal bir durum değildir. Partneriniz ile aranızda gelişen özel bir cinsel temastır ve doğaldır. En önemli durum ise oral sekste yeterli temizlik şartıdır. Oral sex yapmadan evvel vajina içini sabunla yıkamak çok zararlıdır bölgeyi kurutur, yanma yapar ve kayganlaşmayı zorlaştırır. Ancak gün boyu genital bölgeler kapalı bir ortamda bulunması nedeniyle bol su ve vajinaya kaçırmamak şartıyla sabunla yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Oral seks sırasında vajinaya bir şey sokulmaması halinde hamile kalınmaz ve bakirelik bozulmaz. Ayrıca her iki tarafı da cinsel ilişkide tatmin eden ve haz veren bir durum olarak boşalma esnasında yutulan spermler veya vajina salgılarının yutulması asla zararlı değildir. Cinsel haz açısından bu esnada zevk alma derecesi çok yüksektir.

Erkeklerin özellikle penis bölgesi öpmeye veya emmeye çok fazla duyarlıdır ve hassastır. Kadının ise özellikle klitoris bölgesi öpmeye ve emmeye son derecede hassastır ve boşalma açısından oldukça etkilidir. Cinsel yaşamı renklendiren ve bağlılığı pekiştiren bu haz verici seks yöntemi partneriniz ile değişik pozisyonlar deneyerek daha da farklılaşabilir.

Bir önceki yazımız olan Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde bakirelik, bakiremi nasıl anlarım ve kızlık zarı dikilmiş mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın