Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesine Karşı 3 Kesin Çözüm

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesine Karşı 3 Kesin Çözüm

İnsanların en büyük fizyolojik sorunlarından biri olan saç dökülmesi birçok kadının kabusu durumundadır. Her gün saçın dökülmesi kadınları tedirgin etse de belli miktarda saç telinin düşmesi çok olarak görülmüyor. Saç dökülmesinde genetik faktörler etkili olduğu kadar stres ve çeşitli hastalıklarında etkisi olabiliyor. Her kadın saç dökülmesi gibi bir sorun ile karşılaşabiliyor. Bu nedenle bazen çok önemsenmese de aslında ciddiye alınması gereken bir durumdur. Gerektiğinde çeşitli bakım kremleri ile desteklenmeli ve saç maskeleri uygulanmalıdır. Her sene belli mevsimlerde saçlarda dökülmelerin meydana gelmesi ve bu dökülme süresinin birkaç ay sürmesi normal karşılanan durumlar arasındadır. Ancak tüm yıl boyunca dökülen saçlara sahip olan kadınların acil olarak önlem alması gerekiyor. Bu bir hastalığın habercisi olabileceği gibi ileride saçların tamamen cansızlaşarak seyrelmesi anlamına gelmektedir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesine Karşı 3 Kesin Çözüm

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni vardır. Bunlar arasında ilk sırada stres yer alır. Kadınlar strese girdiklerinde yoğun bir saç dökülmesi sorunu ile karşılaşabilirler. Avuç avuç dökülen saçlar yüzünden baş kısmında yer yer kellik durumu ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca mevsimsel şartlar ile dökülen saçlar bazen de fizyolojik sorunlar nedeniyle dökülme yapabilir. Ancak en büyük neden saç köklerinin zayıf olması ve kişinin yeteri kadar beslenmemesidir. Saç dökülmelerinin belli oranda artış göstermeye başlaması sonrasında düzenli bir beslenme moduna geçilmelidir. Özellikle ağır diyet programları uygulayan birçok kadın protein ve vitamin eksikliği karşısında saçlarının dökülmesine şahit olabiliyor. Saçların dökülerek cansızlaşmasına neden olan birçok faktör vardır.

Bunlar;

1.Genetik durumlar

2.Deride oluşan problemler

3.Yanlış beslenmeden kaynaklı dökülmeler

4.Yeteri kadar vitamin alınmaması

5.Hormonlardan kaynaklanan dökülmeler

6.İç hastalıkları ve bunların ilaçları

7.Kanser tedavisi sırasında görülen kemoterapi tedavisi

8.Kozmetik ürünleri

9.Stres olarak sayılabilir.

 

Yukarıda sayılan faktörlerin hemen hemen tamamı saçların dökülmesine neden olabilen durumlardır. Ancak bazı insanlarda yalnızca bir tanesi neden olurken bazılarında birden fazla faktörden kaynaklanabilir. Saç dökülmesi farklı şekillerde kendini gösterebilen ciddi bir problemdir. Bu yüzden yılın her döneminde görülüyorsa ya da dökülme oranı çok yoğun ise bir uzmana danışılması her zaman en iyi sonucu verecektir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesine Karşı 3 Kesin Çözüm

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesinin Çeşitleri

Kadınlarda her zaman ortaya çıkan saç dökülmesinin birçok farklı çeşidi bulunuyor. Saç dökülmelerinin tedavileri de çeşidine göre değişiyor. Hormonal sebeplerden dökülen saçlar için tiroid tedavisi uygulamak saç dökülmesinin önüne geçmeyeceğinden mutlaka dermatolog kontrolünde bir tedavi uygulanması gerekiyor. Halk arasında saç kıran olarak bilinen ancak tıp literatüründe alopesi areata rahatsızlığı genel olarak aşırı stres ve depresyon durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Yer yer dökülmeler yaparak belli yerlerde kel kalma riski ortaya çıkarabiliyor. Ancak bu durum doktor tedavisi ile belli bir süre sonra geriletilebiliyor.

Bir diğer saç dökülmesi türü tiroid hormonlarına bağlı olarak ortaya çıkan dökülmelerdir. Tiroid bezinin yeterli çalışmaması durumunda saçta dökülme yaratabiliyor. Ancak bu durum tiroid tedavisi görüldükten kısa bir süre sonra düzelmeye başlıyor.

Vitamin eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlık birçok kadında ortaya çıkan bir dökülme türüdür. Vücuda yeterli vitamin takviyesi olmadığında saçların yavaş yavaş dökülmeye başlaması ilerleyen zamanlarda vitamin takviyesi ile durdurulabiliyor. Doktor kontrolünde alınan vitamin takviyesi sayesinde vücudun vitamin eksiği tamamlanabilir ve saç köklerinin daha sağlam bir forma girmesi sağlanabilir.

Mevsim şartları da saçların dökülmesinde son derece etkilidir. Havaların değişim göstermesi ve bahar aylarında saç dökülmelerinin artması birçok kadında görülen ve normal karşılanan durumlardan biridir. Mevsim şartlarından kaynaklanan dökülmeleri genelde saç serumları ve çeşitli bakım ürünleri ile önleyebilirsiniz. Kuru olan saçlarda ortaya çıkan dökülmeler için saç nemlendiricileri saçların kendine gelmesini sağlayacak ürünlerdir.

Stresin yarattığı saç dökülmeleri de sıkça karşılaşılan dökülmelerdir. Özellikle psikolojik ilaçlar kullanan insanlarda saç dökülmesi daha sık görülüyor. Bu dökülmeler kişinin daha da stres yapmasına ve bir zaman sonra durumun daha da karmaşık bir hale gelmesine neden oluyor. Saç dökülmeleri farklı yollar ile önlenebilme imkanına sahiptir. Bazı uygulamaları gerçekleştirdiğinizde ya da çeşitli saç serumları kullandığınızda saç dökülmesini büyük ölçüde önleme şansınız var.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesine Karşı 3 Kesin Çözüm

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? 3 Farklı Yöntem!

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan saç dökülmesi farklı yöntemler ile önlenebiliyor. Saç dökülmesini önleme konusunda öncelikle kesin olarak dökülmenin neyden kaynaklandığının bulunması gerekiyor. Sürekli olarak ve yoğun bir dökülme durumunda öncelikle bir dermatoloji uzmanına gitmeli ve gerekli testleri yaptırmanızda fayda var. Bu aşamada saçın dökülmesine etki edebilecek kozmetiklerden ve bakım ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor. Aynı zamanda bu dönemde düzenli bir şekilde beslenerek saçlarınızın daha da zayıflamasına engel olmalısınız. Protein ve vitamin içerikli besinleri daha fazla tüketerek eksiklikleri giderilmeli ve saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olmalısınız. Saç dökülmesini önlemek için ilaç tedavisi, saç mezoterapisi, PRP saç tedavisi gibi tedavi yöntemlerini uygulayabilir ve dökülmelerin yerine yeniden saç türemesini sağlayabilirsiniz.

1-Saç Dökülmesinde İlaç Tedavisi

2-Saç Mezoterapisi Yöntemi

3-Dökülmelere Karşı Prp Saç Tedavisi

Şimdi bunlara kısaca değinelim.

Saç Dökülmesinde İlaç Tedavisi

Belli bir zaman boyunca dökülen saçların daha canlı bir hale gelmesi ve dökülen yerlerde yeni saç çıkarma işlemi için doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisi saç dökülmesine kesin çözüm olarak görüldüğünden birçok kadın dermatoloji uzmanlarından yardım almakta çekinmiyorlar. Dökülmelerin önüne geçmek ve cansızlaşan saçların daha canlı hale gelmesi için FDA onaylı ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu ilaçların doktorunuz tarafından yazılmış olması son derece önemlidir. Bu ilaçların en büyük etkisi saç dökülmelerini engelliyor, olan saçların daha canlı hale gelmesini sağlıyor ve yeni dökülmüş olan kısımlardaki saç hücrelerini besleyerek yeniden saç çıkmasına yardımcı oluyor. Normal düzeyde saçları dökülen hanımlar doktorlarına başvurarak bu sorundan kısa bir sürede kurtulabilirler.

Saç Mezoterapisi Yöntemi
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesine Karşı 3 Kesin Çözüm

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Mezoterapisi!

Saç dökülmesini çok sık olarak yaşayan insanlar saç mezoterapisi yöntemini kullanarak da dökülmelerin önüne geçebilirler. Saç köklerinde ihtiyaç duyulan protein, vitamin ve mineral gibi maddeler dışarıdan dökülme yaşanan bölgelere aktarılarak saçların daha sağlıklı bir hale gelmesi sağlanır. Bu işlem belli seanslar şeklinde gerçekleştirilir. Yapılan seanslar sonrasında dökülmeler minimum düzeye iner ve saçların uzaması daha sağlıklı bir boyut alır. Son derece etkili bir yöntemdir. İlaç kullanmak istemeyen hanımlar belli periyotlarda saç mezoterapisi yaptırarak saçlarının dökülmesini engelleyebilirler.

Dökülmelere Karşı Prp Saç Tedavisi
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesine Karşı 3 Kesin Çözüm

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? PRP Tedavisi!

Dökülmeler karşısında en iyi sonuçlardan birini veren bir diğer yöntem ise PRP yöntemidir. Bu yöntemde hastanın kanı üzerinden işlem yapılmaktadır. Saç dökülmesi yaşayan hastanın kanı alınarak farklı işlemlerden geçirilir. Bu kandaki saçları besleyen ve köklerde güçlenme sağlayan kısım ayrılarak dökülme yaşanan kısma enjekte edilir. Uzmanlar bu yöntemi en çok genetik durumlar nedeni ile dökülme yaşayan insanlarda uyguluyor. Kesin sonuç vermesi ve daha sağlıklı saçlar ortaya çıkarması sayesinde çok tercih edilen bir yöntemdir ve uygulama esnasında ağrı ya da sızı hissetmiyorsunuz. Prp saç tedavisi çok yoğun dökülmelerin yaşandığı durumlarda saç mezoterapisi yöntemi ile birlikte uygulanabiliyor. Kombine olarak uygulanan yöntemler neticesinde saç dökülmesi en aza indirildiği gibi dökülme yaşanan kısımlarda hızlı bir şekilde saç çıkması sağlanıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Saç Bakımında Doğru Bilinen 3 Yanlış başlıklı makalemizde Saç Bakımı İçin Doğal Yollar Önemlidir, Saç Bakımında Doğru Bilgiler ve Saç Bakımında Doğru Bilinen 3 Yanlış hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın