Sistit hastalığı nedir? Belirtileri ve ilaçsız tedavisi nelerdir?

Sistit hastalığı nedir? Belirtileri ve ilaçsız tedavisi nelerdir?

Sistit hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir? Sistit nasıl geçer? Sistit ilaçsız geçer mi? Biz kadınlar için illet bir hastalık, rahatsızlık olan sistit hakkında her şeyi sizler için derledik. Bir kadın rahatsızlığı olan sistit sürekli olarak idrara çıkma ve az olarak idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma hissi belirtisi ile ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilemeyen sistit de böbrek sorunu ortaya çıkarabildiği gibi bu hastalık en etkili olan şeyin bol miktarda su içmek olduğu belirtiliyor. Tüm kadınlar yaşamları boyunca bir defa en az sistit yakalanmıştır. Ayrıca kabızlık sorunu olanların ya da mesane iltihabı problemleri yaşayanların bu hastalığa yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Fakat bu hastalıkta da mutlaka alınacak önlemler vardır.

Sistit rahatsızlığı / hastalığı ile ilgili daha detaylı bilgi vermeden önce sizleri kadın hastalıklarıyla ilgili yararlı makalelerin bulunduğu sağlık kategorimizi bir göz atmanızı öneririz.

Sistit hastalığı nedir? Belirtileri ve ilaçsız tedavisi nelerdir?

Sistit rahatsızlığı nedir?

 Sistitin En Önemli Belirtileri

Ağrılı acılı ve sürekli idrara çıkma isteği

İdrar yapma durumunda yanma

Çok sık sayıda ve az miktarda idrar yapma

İdrar yaparken kan görülme

Kokusu baskın olan ve bulanık idrar

Orta derecede ateş

Beş yaş altı çocuklarda iştahsızlık, sinirlilik gibi durumlar sistit hastalığı nedenleri arasında sayılmaktadır.

Sistite Neden Olan Etmenler

Sistitin baş etmeni bakterilerdir. En çok sistit sebebi bakteriler olarak bilinse de başka etmenleri de mevcuttur. Sebepler arasında tuvalet temizliğini arkadan öne doğru yapmak anüste var olan bakteriler vajinaya taşınması ile gerçekleşir. Menopoz veya gebelik de etki edebilmektedir. İdrar kesesinde var olan idrarın yeterince boşalmaması idrar kesesinin sarkıklığına neden olur. Bu da rahatsızlığı ortaya çıkarır. Kanser gibi vücut direncini düşüren hastalığa yakalanmak ya da özel bölge de deodorant gibi kimyasal maddeleri kullanmak da büyük ölçüde etki etmektedir.

Sistit hastalığı nedir? Belirtileri ve ilaçsız tedavisi nelerdir?

Sistit hastalığı nedir?

Sistitten Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Alınacak önlemler arasında en önemli olanı günde en az sekiz bardak su içmektir. İdrarınız geldiği anda kesinlikle bekletmeden tuvalete çıkılması da bir diğer önemli etkendir. Ayrıca pamuktan yapılmış özle iç çamaşırları giymek ve üreme alanınızı sıkı sıkıya saran kıyafetlerden uzak durmak da sistite karşı alınacak önlemler arasındadır. Tuvalet hijyeni arkadan öne doğru değil, önden arkaya doğru olması bir diğer önemli husustur.

Sistite Sebep Olan Yiyecekler Nelerdir?

Genelde acı yiyecekler, kahve ve meyve suları mesane de asit etkisi yaratması sebebi ile sistite önemli derece de etki etmektedir.

Seks ve Sistitin Arasındaki Bağ Nedir?

Evliliğin ilk günlerinde bayanların çok sık yakalandığı rahatsızlık olan sistitin nedeni cinsel ilişkidir. Cinsel ilişki esnasında bakteriler kadının kasığından mesaneye geçer ve günlerinizin kötü geçmesine neden olur. Burada yapılması gereken en önemli şey ilişki öncesinde ve sonrasında cinsel bölge temizliğini en önemli ölçüde temizlemektir.

Sistitin Tedavi Süreci

Şimdi geldik; Sistit nasıl geçer? ve Sistit ilaçsız geçer mi? sorularının cevabına. Yapılacak bu tedavide antibiyotik kullanımına geçilir. Ayrıca gram negatif bakterileri de kullanılmaktadır. Basit bir sistit sorunu için üç günlük bir tedavi süreci yeterli olacaktır. Eğer tedavi üç günden fazla olup ve hala devam ediyorsa yine doktor kontrolünde antibiyotikler ile tedaviye devam edilir. Sistit rahatsızlığından korunmak için söylenildiği gibi günde en az 8 bardak su içilmelidir. Ve cinsel bölge de hijyen konusuna özen gösterilmelidir.

Sistitin İlaçsız Tedavisi (Karnabahar Kürü ve Hazırlanışı)

Kaynamakta olan klorsuz suya ( yaklaşık 750 mL. ) 250-300 gram karnabahar ilave edilir. Ağzı kapalı olarak beş-altı dakika kısık ateşte demlenir. Ilıyınca süzülür. Haşlanmış karnabaharın suyunun yarısı sabah diğer yarısı da akşam (aç veya tok farketmez) içilir. Her gün taze olarak hazırlanır. Bu uygulama şu şekildedir:

3 x 7U + 3A
7 gün uygulama + 3 gün ara + 7 gün uygulama + 3 gün ara + 7 gün uygulama = Toplam 21 günlük uygulama

Bu formülün anlamı şudur: Üç tane yedi gün uygulanıp, her yedinci günün sonunda üç gün ara verilecektir. Toplam yirmibir gün uygulanacak demektir. Her yedinci günün sonunda verilecek olan üçer günlük aralar uygulama süresine dahil değildir.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta karnabaharın taze olmasıdır. Pişmiş olan karnabaharı da öğle veya akşam yemeklerinizde salata olarak tüketebilirsiniz. Şikayetinize göre kürü tekrar edebilirsiniz.

Dikkat: Tiroid hastaları için kürümüzün kullanımı önerilmemektedir.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle bilmeniz gereken nokta, kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, bu bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

Bir önceki yazımız olan Sevgilim Hep Cinsellik İstiyor başlıklı makalemizde Sevgilim Hep Cinsellik İstiyor, Sevgilim Hep Cinsellik İstiyor - Konuşuyor ve Sevgilim Hep Cinsellik Konuşuyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın