Sivilce Nasıl Geçer? Sivilcelere Kesin Çözüm Olacak 5 Öneri

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilcelere Kesin Çözüm Olacak 5 Öneri

Sivilce Nedir? ilk önce ondan bahsedelim. Sivilce en önemli ve en çok görülen cilt rahatsızlıklarının başında gelmektedir. Deride var olan gözeneklerin tıkanması ve içerisinin yağ bezesi oluşması ile ortaya çıkan duruma sivilce denilmektedir. Ciltte bulunan kıl köylerinin yer aldığı yatak ile birlikte yağ bezlerinin, cilt gözeneklerinin tıkanması ve iltihaplanması sonucunda oluşan iltihaplı ya da iltihapsız aknelerdir.

Komedon denilen sivilce türü daha çok iltihapsız siyah nokta ya da beyazlaşan nokta şeklindeki sivilcelerdir. En sık ve hemen hemen her yaşta görülebilen sivilce türüdür.

Papül denilen sivilce çeşidi ise, deriden kabarık bir görünüme sahiptir. Bu sivilcelerin çapı 1 cm sen daha küçüktür. Püstül olarak bilinen sivilceleri ise, içleri iltihap dolu olan deriden kabarık şekilleri ile dikkat çeken sivilcelerdir. Bunların çapları ise 0,5 cm civarındadır.

Son olarak ta kist denilen sivilce çeşidi bulunmaktadır. Kist sivilcenin en olgun hali olarak ta düşünülebilir. İçi su dolu bir kabarcık ile çevrelenmiş olan sivilcelere verilen isimdir. Sivilceler dört farklı çeşide ayrılsa da, hepsi ciddi ve istenmeyen cilt sorunu olmaktadır. Bu cilt sorunu hem oluşum sürecinde hem oluştuğunda ortaya çıkardığı görüntü ile hem de yok olduktan sonra bıraktığı iz ile büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bu nedenle de hem sivilce oluşumunu önlemek, hem oluşan sivilceleri en uygun yöntemlerle iyileştirmek hem de iz oluşumunu önlemek oldukça önemlidir.

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilcelere Kesin Çözüm Olacak 5 Öneri

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Sivilce oluşum nedenini bilmek oldukça önemlidir. Sivilceye neden olan davranış ve etmenleri bilmek, sivilce oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır. Sivilce bir diğer adı ile akne oluşum nedenlerini 5 madde şekilde sıralayabiliriz.

1-Bilindiği üzere ciltte por da denilen gözenek açıklıkları bulunmaktadır. Kıl kökü yerleşim yeri itibari ile bu yerin etrafında bulunan hücreler aşırı şekilde gelişim gösterebilir. Bu durumda açıklıktan hava alamayan kıl kökü ve cilt zaman içerisinde iltihaplı ya da iltihapsız bir sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Bu durumda çok ta fazla yapacak bir şey olmamakla birlikte oluşan sivilcenin en iyi şekilde kurutulması önem taşımaktadır. Bu aşamada sivilce kurutucu kullanımı önem arz etmektedir.

2-Cilt içerisinde bulunan yağ bezleri ya da sebase bezleri olarak bilinen yapıda yağ oluşumu artmaktadır. Bu da sivilce oluşumuna neden olan faktörler arasında ilk sırada yer almaktadır. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip olanlar bu tip sivilcelerle sık sık karşılaşıyor. Bu durumda da doğru beslenme ve doğru tedavi yöntemi büyük önem taşıyor.

3-Diğer ve üçüncü sivilce nedeni ise ciltte bakteri varlığının artması oluyor. Özellikle de propionibacterium acnes isimli bakteri cilt dokusunda iltihaplı sivilce oluşumunun başlıca nedenleri arasında ilk sırada yerini alıyor. Yine bakterinin etkili bir yöntemle yok edilmesi ve sivilcelerin tedavi edilmesi büyük önem taşıyor.

4-Vücutta iltihap yoğunlaşması da sivilce oluşumunda etkili oluyor. Bu durumda yine etkili tedavi şekli ve beslenme ile sağlıklı ve güzel görünen bir cilde sahip olmak mümkün olabiliyor.

5-Cilt yapısı ve genetik yatkınlık ta sivilce oluşum nedenleri arasında yer alıyor. Cildin sivilce oluşumuna elverişli olmasında ise cilt bakımı ve oluşan sivilcelerin etkili bir şekilde tedavi edilmesi büyük önem taşıyor.

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilcelere Kesin Çözüm Olacak 5 Öneri

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilcelere Yönelik 5 Çözüm Önerisi

Sivilce oluşumunu önlemek ve oluşan sivilceyi etkili bir şekilde tedavi etmek sorunsuz bir cilde kavuşmayı sağlayacaktır. Bunun için de 5 etkili çözüm önerisini dikkate almak gerekiyor.

1- Cildinizi düzenli olarak temizlemelisiniz! İlk ve en önemli öneri olarak etkili bir cilt temizliği yer alıyor. Cildin sürekli ve aralıklı periyotlarla temizlenmesi gözeneklerin açık kalmasını ve cildin hava almasını sağlayacaktır. Ayrıca oluşan sivilcelerin de daha fazla yayılmadan ve büyümeden iyileşmesine yardımcı olacaktır.

2-Cilde uygun sivilce kremi kullanmalısınız! Cilde uygun olan bir sivilce kremi kullanımı ise son derece önemlidir. Kişinin cilt yapısına uygun olan en etkili sivilce kremi kullanması sivilcelerden sorunsuz bir şekilde kurtulmayı sağlayacaktır. Oluşmuş sivilcenin iz bırakmadan kuruması için doğru kremin kullanılması büyük önem taşımaktadır.

3-Doğal ve etkili maske tariflerini denemelisiniz! Doğal ve kolay yöntemlerle yapılan maskeler yardımı ile cildi canlı ve nemli tutmak gerekmektedir. Bunun için de yine cilt tipine göre cilde canlılık ve nemlilik veren besin ve maddelerin kullanılması gerekmektedir. Bu maskeler sayesinde ciltte oluşan sivilcelerin biraz daha azaltılması mümkün olacaktır.

4-Sivilce kurutma yöntemlerini mutlaka uygulayın! Maskelerin bir kısmı sivilceleri kurutmada etkili olurken, bir kısmı da sivilce izi tedavisi konusunda büyük yarar sağlayacaktır. Sivilcelerden sıkarak kurtulmak son derece yanlıştır ve iz oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle de sivilceleri kurutma yöntemlerini denemek gerekiyor.

5-Sivilce lekelerinden kurtulun! Sivilceleri tedavi ederken oluşan küçükte olsa lekeler olabilmektedir. Bu izlerden kurtulmak için doğru kremleri kullanmaya özellikle dikkat etmelisiniz. Ayrıca sivilce lekeleri için krem kullanırken yardımcı olacak maskeleri de deneyebilirsiniz.

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilcelere Kesin Çözüm Olacak 5 Öneri

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Tedavisinde Kullanılan Maskeler

Limon Suyu Kullanımı

Etkili bir şekilde sivilceleri kurutma özelliği ile bilinen limondan faydalanmak gerekiyor. Hemen hemen tüm cilt tipleri için uygun olan limon içeriğindeki C vitamini sayesinde cildi temizleme ve sivilceleri kurutma özelliğine sahiptir. Kuru cilde sahip olanlar için nem dengesini koruyacak kremlerle birlikte uygulamaları daha etkili sonuç verecektir.

Yer Fıstığı Yağı Kullanımı

Yer fıstığı yağı ve limon suyu eşit miktarda karıştırılıyor. Bu karışım bir hafta boyunca günde iki defa olacak şekilde uygulanıyor. Uygulaması ise sivilce üzerine pamukla yapılıyor. Yer fıstığı yağı cildin yağ ve nem dengesini korumaya da yardımcı oluyor. Uygulama sonrasında ılık su ile cildi yıkayarak dinlendirmek sivilcenin kurumasını sağlayacaktır.

Diş Macunu Kullanımı

Sivilceler üzerine diş macunu sürmek de etkili bir yöntem olmaktadır. Diş macununu sürüp yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkamalısınız. Sonrasında sakinleştirici nemlendirici krem kullanarak sivilce dışında kalan cilt yapısının kurumasını önlemek mümkün olacaktır. Diş macunu sivilcenin kurumasını ve dökülmesini sağlayacaktır.

Bal ve Tarçın Karışımı Kullanımı

2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçın güzelce karıştırılıyor. Bu karışım sivilce oluşan bölgelerde oval hareketler yaparak uygulanıyor. Bu uygulama sonrasında maske ciltte 20-25 dk kadar bekletiliyor. Sonrasında ılık su ile yine ovalanarak yıkanıyor. Bal cildin beslenmesinde etkili olurken, tarçın ise peeling görevi görüyor ve cildi arındırarak gözenekleri açıyor. Son derece etkili bir maske olarak uzun yıllardır kullanılıyor ve uzmanlarca öneriliyor.

Su ve Karbonat Karışımı Kullanımı

Biraz su içerisine karbonat ekleyerek alkali bir karışım yapılıyor. Bu karışımın bir çamur kıvamında olması sağlanıyor. Karışım cilt temizliğinde son derece önemli bir yer tutuyor. Hem sivilce oluşturan bakterilerden kurtulmayı hem de cilt yüzeyinde oluşan kir ve ölü deriyi temizliyor. Karbonat içeriği bakımından kirlileri temizlerken, bakteri virüslerinin de tamamen yok olmasını sağlıyor.

Aspirin ve Su Karışımı Kullanımı

4 ya da 5 adet aspirin su kullanılarak eritiliyor. Sulandırılan aspirin karışımı sivilcenin büyüklüğüne göre son derece etkili ve hızlı bir şekilde sivilceyi tedavi ediyor. Sağlıklı ve parlak bir cilt görünümünü sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Bitkisel Tedavi) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın